Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Mavi Kart’ Beklenenden Çok İlgi Gördü

Almanya’da geçen yıl yürürlüğe giren Mavi Kart uygulaması, binlerce nitelikli göçmeni Almanya’ya çekti. Talep, hükümetin beklentilerinin de üzerinde çıktı.

yapi.com.tr
‘Mavi Kart’ Beklenenden Çok İlgi Gördü

Almanya'da nitelikli iş gücünün ülkeye göç etmesini daha cazip kılmak ve kolaylaştırmak amacıyla yürürlüğe giren ‘Mavi Kart' uygulaması beklenen etkiyi gösterdi. Federal İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, Mavi Kart'ın yürürlüğe girdiği geçen Ağustos ayından bu yana Mavi Kart başvurusunda bulunarak Almanya'da çalışma izni alan yabancı vasıflı elemanların sayısı 4 bin 126 olarak kayıtlara geçti. Bunun üçte ikisinin Alman yüksek okullarını bitiren yabancılar, üçte birinin ise yurt dışından çalışmak üzere Almanya'ya gelen nitelikli göçmenler olduğu bildirildi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre ‘Mavi Kart' başvurusunda bulunanların özellikle Hindistan, Çin, Rusya ve ABD'den doktor ve mühendisler olduğu ifade edildi. Wirtschaftswoche dergisinde yer alan habere göre, Federal İçişleri Bakanlığı'nın beklentisi bu rakamın 4 binin altında kalacağı yönündeydi. Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich istatistikleri, “Böylelikle dünyanın her yanından yüksek vasıflı elemanları Almanya'ya çekiyoruz” sözleriyle yorumladı.

Kimler başvurabiliyor?

AB dışındaki ülkelerden vasıflı elemanların Almanya'da çalışmasını kolaylaştırma amacı taşıyan Mavi Kart'a, Almanya'da senede 46 bin 400 euro brüt gelir gösterebilecek yüksek nitelikli yabancılar başvurabiliyor. Ancak eleman eksikliği çekilen branşlarda bu limit daha da aşağı çekilerek, 34 bin 944 euroya kadar indiriliyor. Mavi Kart sahipleri Almanya'da 3 yıl çalıştıktan sonra, sınırsız oturma ve çalışma izni başvurusunda bulunabiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mavi-kart-beklenenden-cok-ilgi-gordu_104771.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!