Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Almanya'ya İşgücü Göçüne Kolaylık

Almanya'da matematik, mühendislik, bilgi teknolojisi ve doktorluk gibi mesleklerde kalifiye eleman sıkıntısı her geçen yıl artıyor. Federal İstihdam Kurumu'nun verilerine göre, 2025 yılına kadar uzman iş gücü ihtiyacı 6 milyon sınırını aşacak. Kurum, bu ihtiyacın 2 milyonunun yurtışından sağlanması gerektiği görüşünde. Hükümet de nitelikli eleman

yapi.com.tr
Almanya'ya İşgücü Göçüne Kolaylık

Almanya'da matematik, mühendislik, bilgi teknolojisi ve doktorluk gibi mesleklerde kalifiye eleman sıkıntısı her geçen yıl artıyor. Federal İstihdam Kurumu'nun verilerine göre, 2025 yılına kadar uzman iş gücü ihtiyacı 6 milyon sınırını aşacak. Kurum, bu ihtiyacın 2 milyonunun yurtışından sağlanması gerektiği görüşünde. Hükümet de nitelikli eleman sıkıntısını gidermek için gündeme getirdiği Mavi Kart uygulamasını yakında hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre koalisyon ortakları, uzun tartışmalar sonrası bu konuda hazırlanan yasal düzenlemenin ayrıntıları konusunda görüş birliğine vardı. Buna göre, yılda brüt 44 bin 800 euro kazanacağı bir iş bulan nitelikli eleman Almanya'ya gelebilecek. Halen geçerli olan uygulamada ise belirlenen yıllık gelir limiti 66 bin euro. Acil eleman sıkıntısı çekilen alanlarda ise limit daha da düşürülüyor. Örneğin matematik ya da bilgi teknolojisi gibi alanlarda iş bulan yabancı iş gücünün çalışma izni alabilmesi için yılda yaklaşık 35 bin euro brüt kazanacağını ibraz etmesi yeterli olacak.

Öncelik sıralaması artık yok

Federal Parlamento İçişleri Komisyonu'nun hukuk uzmanı Hrıstiyan Demokrat Reinhard Grindel, planlanan yeni düzenleme ile ilgili şunları söyledi:

“Yıllık kazanç limiti, nitelikli yabancı iş gücünün herhangi bir öncelik araştırmasına tabi tutulmadan Almanya'ya gelebilmesini öngörüyor. Öncelik araştırması ise şu: Yabancı iş gücü şimdiye kadar, ihtiyaç duyulan iş için aynı nitelikteki bir Alman'ın bulunamaması durumunda bize gelebiliyordu. Ancak şimdi yıllık gelir sınırını büyük ölçüde düşürdük ve öncelik sıralamasından da vazgeçtik…”

Nitelikli eleman adaylarına iş bulmadan da altı aylık vize verilmesi planlanıyor. Ancak bu süre içinde Almanya'da iş aramak isteyen yabancıların bir yüksekokul mezunu olduğunu ve geçimini sağlayabilmesi kanıtlaması gerekecek.

Yasada belirlenen yıllık kazanç limitini yerine getiremeyenler ise hemen geri çevrilmiyor. Federal İstihdam Dairesi, boş kadrodaki için uygun bir Alman vatandaşının bulunamadığını onaylarsa, uygun görülen yabancı iş gücü daha az yıllık kazançla söz konusu işte çalışabilecek. Ancak İstihdam Dairesi'nin öncelik sıralamasını son iki hafta içinde yapmış olması gerekiyor.

2012'de yürürlüğe giriyor

Parlamento İçişleri Komisyonu'nun hukuk uzmanı Hrıstiyan Demokrat Reinhard Grindel, planlanan yeni yasal düzenleme ile ilgili şunları söyledi:

“Koalisyon partilerinin aldığı bu kararın, nisan-mayıs aylarında parlamentoda tartışmaya sunulması ve ardından federal parlamentonun onayından geçmesi bekleniyor. Sunduğumuz yasal düzenlemeler 2012 yılının temmuz ayında da yürürlüğe girecek.”

Gerekli yasal yükümlülükleri yerine getirdikten sonra bir iş sözleşmesi yapan yabancılar daha sonra Mavi Kart sahibi olmak için başvuruda bulunabilecek. Yabancılar üç yıl sonra da Almanya'da süresiz oturma izni alabilecek. İyi derecede Almanca bilenler ise iki yıl içinde bu hakka sahip olabiliyor.

Muhalefetten eleştiri

Ancak muhalefet partileri, öngörülen iyileştirmelerin yeterli olmadığı görüşünde. Almanya'da nitelikli her yabancı iş gücünün tanınmadığını ve ayrıcalıklar konduğunu belirten Yeşiller Partisi'nden Memet Kılıç, süresiz oturma izni verilmesini Almanca bilme düzeyine bağlanmasını eleştirerek, “Bütün işini tamamen İngilizce yapan bir bilgisayar uzmanının haksızlığa uğramaması gerekir” şeklinde konuştu. Alman Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Heinrich Driftmann da yasal düzenlemenin yanlış olduğunu savunarak, nitelikli iş gücüne ilk aşamada süreli çalışma izni verilmesine karşı çıktı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/almanyaya-isgucu-gocune-kolaylik_91347.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!