Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mavişehir Planına İtiraz Yağmuru

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan fakat mahkeme kararıyla iptal edilen Mavişehir Planı’ndan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yeni plana itiraz yağdı. Bakanlığın planından memnun olan birçok kişinin itiraz yağmuru ret edildi.

yapi.com.tr
Mavişehir Planına İtiraz Yağmuru

Ege'de Son Söz'den Fatih Yapar'ın haberine göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi mahkeme kararı ile iptal edilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı planların yürürlükten kalkmasından sonra işlemlerini başlattığı yeni plan ile ilgili süreci büyük oranda tamamladı. Bakanlığın, plan yapma yetkisi kullanarak Mavişehir’de yaptığı plan itirazların ardından mahkeme engeline takılmıştı. Bu sırada İzmir Büyükşehir Belediyesi eski planda ufak değişiklikler yaparak yeni planı askıya çıkarttı. Bu askı sürecinde belediyenin planına itiraz yağmuru geldi.

Tanınmış isimler

Bakanlığın planından memnun olan fakat Büyükşehir’in çalışmasına itiraz eden isimler yeni planı kabul etmezken konuyu yargıya taşıyacaklarını ifade etti.

Büyükşehir’in tam 138 hektarlık alanda yaptığı planına itiraz edenler arasında Egepark Mavişehir Gayrimenkul Yatırım İnşaat-Ege-CMC Gayrimenkul Yatırım A.Ş. adına Kasım Pırlant, Başbakanlık TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum ve Müdür Yardımcısı Metin Tekin,  AK Parti İzmir eski İl Yönetim Kurulu Üyesi Remzi Erdem, Katal İnşaat Şirketi Sahibi Mustafa Erdem, Cengiz İnşaat Ortaklarından Mehmet Cengiz, Özel Ege Lisesi ve Çakabey Koleji Sahibi Cemil Eraslan, AK Parti İzmir eski İl Genel Meclis Üyesi Armesa Dek. Turizm İnşaat Şirketi Sahibi Niyazi Memur gibi isimler yer aldı.  Ayrıca konuyla ilgili 287 adet dilekçe geldi.

Odalar da çekinceli

Büyükşehir’in planına TMMOB’a bağlı Mimarlar ve Şehir Plancıları Odası da itiraz etti. Bölgede mahkeme kararı ile durdurulan bakanlık planına da itiraz eden odalar yeşil alanların yok edildiğini, kamuya alan ayrılmadığını ve yoğunluk artışını gerekçe göstermişti. Mimarlar Odası Başkanı Hasan Topal itiraz ile ilgili, “Mavişehir’de ciddi bir plan problemi var. 2000’li yıllarda yapılan plan sürekli değiştirildi. Yoğunluk arttı. Yeni planlarda birçok kamu alanı imara açılıyor. Bu kabul edilebilir değil. Yine eski Gediz Deltası’nın olduğu bölgede de yapılaşma nedeniyle problem oluşacak” dedi. Topal, itirazların ardından yönetim kurulu kararı ile dava açabileceklerini de sözlerine ekledi.

Çalışmalar sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi imar komisyonu AK Parti ve CHP’li üyelerin oy birliği ile tüm itirazları ret etti. Ret gerekçesi olarak da yargı sürecinin devam ettiğini, bir işlem için yetkili olmadıklarını dile getirdi. Öte yandan bölgede inşaatı devam eden büyük projelerdeki çalışmaların henüz durmamış olması da dikkatlerden kaçmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mavisehir-planina-itiraz-yagmuru_130438.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!