Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mayın Yasası Tamam

Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesi ihalesine ilişkin esasları düzenleyen ve içerdiği "temizlenen alanların tarımsal amaçlı kullanım hakkının azami 44 yıllığına olmak üzere temizleme ihalesini alan firmaya verilmesine" ilişkin hüküm nedeniyle tepki çeken tasarı, dün gece Meclis’ten geçti.

Vatan Gazetesi
Mayın Yasası Tamam

Tartışmalı yasa, 14,5 saatlik mesai sonucu kabul edildi. Düzenlemede son sözü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül söyleyecek. Gül’ün yasayı onaylaması durumunda, muhalefet düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne götürecek.

Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesi ihalesine ilişkin esasları düzenleyen ve içerdiği "temizlenen alanların tarımsal amaçlı kullanım hakkının azami 44 yıllığına olmak üzere temizleme ihalesini alan firmaya verilmesine" ilişkin hüküm nedeniyle tepki çeken tasarı, dün gece Meclis’ten geçti. AKP, askerin talebi doğrultusunda tekriri müzakere yöntemiyle tasarının 2. maddesini değiştirerek, mayın temizleme işini öncelikle Milli Savunma Bakanlığı’nın yapmasını ve NATO Bakım, İkmal Ajansı’na da (NAMSA) verilebilmesinin yolunu açtı. Şayet iş bu yolla yaptırılamazsa Maliye Bakanlığı hizmet satın alarak mayınları temizletecek. Bu da olmazsa çok tartışılan ve yasada aynen korunan Yap-İşlet-Devret (YİD) modeline göre mayınlı alanları temizleyen yıllarca ekip biçecek.

Yoğun şekilde engellendi

Muhalefetin yoğun engellemesi nedeniyle saat 11:00’de açılan Genel Kurul’da, Suriye sınırındaki mayınlı alanların temizlenmesi ihalesini düzenleyen tasarı görüşmelerine ancak akşam saat 17:00’de geçilebildi. Tartışmaların önüne geçebilmek için TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın görüşmeleri bizzat yönetmesi de işe yaramazken, Genel Kurul’da gün boyu iktidarla muhalefet arasında sert tartışmalar yaşandı. Tasarıya tepki gösterirken hükümete ağır bir dille yüklenen Kamer Genç’e, AKP’li Bekir Bozdağ’ın "Biz her şeyde yarışırız ama iftirada, ahlaksızlıkta, edepsizlikte yarışamayız" yanıtını vermesiyle tartışma maratonu başladı.

"Karartılmış vicdanlar"

MHP’li Şenol Bal, AKP’lilere "Bastırılmış, örtülmüş, karartılmış vicdanlarınızın sesini duymak için bizi dinlemelisiniz" diye seslendi. Bal’ın bu sözleri Meclis’i karıştırdı. AKP’li bazı vekillerin kürsüye yürümesi üzerine Toptan birleşime 5 dakika ara verdi.

5. madde görüşülürken, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın bazı soruları Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlayabileceğini belirterek yanıtsız bırakması eleştiri konusu oldu. Yıldız, Şimşek’in başka bir toplantı nedeniyle Meclis’ten ayrıldığını söyledi. Bunun üzerine TBMM Başkanı Toptan, "Bundan daha önemli bir toplantı olmaması lazımdı" diyerek eleştirdi. Uzun tartışmalardan sonra yasa 14.5 saatlik oturumun ardından sabaha karşı 02:00’ye doğru yasalaştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mayin-yasasi-tamam_69522.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!