Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mayıs Ayı Cari Açık Verisi Açıklandı

Cari işlemler açığı 2015 yılı Mayıs'ında 3.99 milyar dolar olarak gerçekleşti.

yapi.com.tr
Mayıs Ayı Cari Açık Verisi Açıklandı

TCMB tarafından yapılan açıklamaya göre, cari işlemler açığı, bir önceki yılın Mayıs ayına göre 342 milyon ABD Doları artarak 3.994 milyon ABD Doları olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda, oniki aylık cari işlemler açığı 44.687 milyon ABD Doları'na yükseldi.

Reuters'in haberine göre, cari işlemler açığının mayıs ayında 3.6 milyar dolar olması bekleniyordu.

Cari açık Turkcell'in nisan ayı başında gerçekleşen temettü ödemelerinin etkisiyle 3 milyar dolar olan beklentilerin üzerinde gelerek 3.41 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Açıklamada şöyle denildi:

"Ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 127 milyon ABD Doları azalarak 5.367 milyon ABD Doları'na gerilemesine rağmen, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 272 milyon ABD Doları azalarak 2.138 milyon ABD Doları ve birincil gelir açığının 147 milyon ABD Doları artarak 814 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmesi cari işlemler açığının artmasında etkili olmuştur.

Parasal olmayan altın kalemi net ithalat olarak, bir önceki yılın Mayıs ayında 621 milyon ABD Doları, bu yılın aynı ayında ise 108 milyon ABD Doları seviyesinde gerçekleşmiştir.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 169 milyon ABD Doları tutarında azalarak 2.110 milyon ABD Doları'na gerilemiştir.

Birincil gelir dengesi kalemi altında kâr transferlerini içeren doğrudan yatırım kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 219 milyon ABD Doları artarak 407 milyon ABD Doları olmuştur.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler (net yükümlülük artışı), bir önceki yılın aynı ayına göre 573 milyon ABD Doları artarak 638 milyon ABD Doları tutarında gerçekleşmiştir.

Portföy yatırımları 2.505 milyon ABD Doları tutarında net çıkış kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışında yerleşik kişilerin hisse senedi piyasasında 74 milyon ABD Doları net alım, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 1.473 milyon ABD Doları net satım yaptığı görülmektedir. Bunun yanı sıra, yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak bankalar 17 milyon ABD Doları, diğer sektörler de 52 milyon ABD Doları net borçlanma gerçekleştirmiştir.

Diğer yatırımlar kaleminden kaynaklanan net girişler (net yükümlülük artışı) 2.021 milyon ABD Doları tutarında gerçekleşmiştir.

Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 3.039 milyon ABD Doları net artış, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları ise 228 milyon ABD Doları tutarında net azalış kaydetmiştir.

Uzun vadeli kredi kullanımlarındaki artışların etkisiyle bankacılık sektörü 1.734 milyon ABD Doları, diğer sektörler de 1.173 milyon ABD Doları net kredi kullanımı gerçekleştirmiştir. Resmi rezervler Mayıs ayında 2.039 milyon ABD Doları azalmıştır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/mayis-ayi-cari-acik-verisi-aciklandi_132676.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli'den Loft Koleksiyonu

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!