Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Cari Açık 2,23 Milyar Dolar Oldu

Cari işlemler dengesi Ocak ayında 2,23 milyar dolar açık verdi. 12 aylık açık 31 milyar 889 milyon dolar oldu.

yapi.com.tr
Cari Açık 2,23 Milyar Dolar Oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ocak ayı Ödemeler Dengesi verilerini açıkladı.

Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Ocak ayına göre 216 milyon ABD Doları azalarak 2 milyar 227 milyon ABD Doları olarak gerçekleşti. (Beklenti cari dengenin 2,4 milyar dolar açık vereceği yönündeydi.)

Bunun sonucunda, oniki aylık cari işlemler açığı 31 milyar 889 milyon ABD Doları oldu.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 250 milyon ABD Doları azalarak 2.845 milyon ABD Dolarına düşmesi ve birincil gelir dengesi açığının 25 milyon ABD Doları azalarak 434 milyon ABD Doları'na gerilemesi etkili olmuştur. Öte yandan, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirler 152 milyon ABD Doları azalarak 957 milyon ABD Doları'na düşmüştür.

Parasal olmayan altın kalemi altında, bir önceki yılın Ocak ayında 1.076 milyon ABD Doları, bu yılın aynı ayında ise 43 milyon ABD Doları net ihracat gerçekleşmiştir.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 182 milyon ABD Doları tutarında azalarak 785 milyon ABD Doları'na düşmüştür.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 48 milyon ABD Doları azalarak 388 milyon ABD Doları olmuştur.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler (net yükümlülük artışı), bir önceki yılın aynı ayına göre 1.256 milyon ABD Doları azalarak 280 milyon ABD Doları tutarında gerçekleşmiştir.

Portföy yatırımları 1.167 milyon ABD Doları tutarında net çıkış kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 261 milyon ABD Doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 93 milyon ABD Doları net satım yaptığı görülmektedir.

Yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak, bankalar 482 milyon ABD Doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir.

Diğer yatırımlar kaleminden kaynaklanan net girişler 4.186 milyon ABD Doları tutarında gerçekleşmiştir.

Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 397 milyon ABD Doları net azalış, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları ise 2.440 milyon ABD Doları tutarında net artış kaydetmiştir.

Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, Genel Hükümet 116 milyon ABD Doları net geri ödemede bulunurken, bankacılık sektörü ve diğer sektörler sırasıyla 53 milyon ABD Doları ve 1.038 milyon ABD Doları net kullanım gerçekleştirmiştir.

Resmi rezervler 37 milyon ABD Doları azalmıştır."

ETİKETLER: cari açık
http://www.yapi.com.tr/haberler/cari-acik-2-23-milyar-dolar-oldu_143583.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!