Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

MB, 3. Enflasyon Raporu'nu Açıkladı

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 7,5'te bıraktı.

yapi.com.tr
MB, 3. Enflasyon Raporu'nu Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, 2016 yılının üçüncü 'Enflasyon Raporu'nu açıkladı ve Banka'nın enflasyon beklentilerinde herhangi bir değişiklik olmadığını bildirdi.

Çetinkaya, önceki tahminde yüzde 7,5 olan 2016 yıl sonu enflasyon tahmininin değişmeyerek yüzde 7,5 seviyesinde, 2017 yıl sonu tahminin de yine değişmeyerek yüzde 6,0 seviyesinde kaldığını bildirdi.

Çetinkaya, orta vadede beklentinin de değişmediğini belirterek, enflasyonun yüzde 5 seviyesinde istikrara kavuşmasını beklediklerini söyledi.

Çetinkaya konuşmasında, küresel belirsizliklerin gelişen ülkelerde hisse senedi kaynaklı çıkışlara yol açtığını belirterek, "Küresel risk iştahı Fed beklentileriyle arttı" dedi.

Çetinkaya, gerekli görülmesi halinde finansal istikrarı koruyacak önlemlerin alınacağını belirterek, "Merkez Bankası olarak ülkemizin refahı için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

17 Temmuz'da duyurulan önlemlerin finansal sistemin likiditeye etkin şekilde ulaşmasına destek sağladığını ifade eden Murat Çetinkaya, "Piyasaları yakından takip ederek, gerektiği taktirde tüm önlemleri alacağız. Yurt içi belirsizliklerin etkisinin geçici ve sınırlı olacağını değerlendiriyoruz. 17 Temmuz tedbirleri piyasalarda yaşanan oynaklığı sınırladı." diye konuştu.

Önümüzdeki dönemde Banka'nın para politikası duruşunun enflasyon görünümüne bağlı olacağının altını çizen Çetinkaya, "Temmuz ayı ortasına kadar geçen dönemde getiri eğrisi geçtiğimiz rapor döneminde tüm vadelerde aşağıya kaydı. Ancak ilerleyen günlerde yurt içi gelişmelere paralel olarak getiri eğrisi aşağı kaydı. Ticari krediler tüketici kredilerine göre daha yüksek oranda büyümeye devam etti.

Ticari kredilerde ve tüketici kredilerinde büyüme eğilimlerinin 2016 başından itibaren bir toparlanma sergilediğini görüyoruz, bu mevsimsel etkilerden kaynaklanıyor ve hala geçen yılın altında seyrediyor" dedi.

"Sıkı para politikası, cari denge iyileşmesi, kredi büyüme oranlarının makul düzeyde seyretmesi ekonomik kırılganlıkları azaltan önemli unsurlar oldu" diyen Çetinkaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yol haritası ve sıkı para politikasının finansal istikrarı desteklediğini düşünüyoruz, gerekirse finansal istikrarı destekleyici ek tedbirler almaya devam edeceğiz.

Yılın 2. çeyreğinde gıda ve enerji gruplarında enflasyon yükselirken, çekirdek gruplarda geriledi. 2.çeyrekte temel mal enflasyonun ana eğiliminde önceki çeyreğe göre belirli değişim olmadı.

İktisadi faaliyet ılımlı ve istikrarlı şekilde büyümeye devam ediyor. Dış talebin büyümeye olumlu katkısının sınırlı olacağını tahmin ediyoruz, büyümenin kaynağının iç talep olacağını tahmin ediyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/mb-3-enflasyon-raporunu-acikladi_146769.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!