Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Meclis, 8 Ayda Çürüğe Çıkan Müzeyi Mercek Altına Aldı

Meclis, 8 ayda çürüğe çıkan müzeyi mercek altına aldı

Zaman Gazetesi
1


apımından 8 ay sonra ‘çürük raporu' verilen Ankara'daki Tabiat Tarihi Müzesi'yle ilgili yolsuzluk iddialarına Meclis el koydu. Kamu kurumlarını incelemek üzere kurulan KİT Komisyonu, Zaman'ın dün manşetinde yer alan “30 trilyon harcanan müze 8 ayda tarih oldu” haberi üzerine harekete geçti. Komisyon, Başbakanlık Teftiş Kurulu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'ndan konunun incelenmesini istedi. Komisyon Başkanı Nurettin Canikli, “Bu olay bizi kahretti” derken, sorumluların cezalandırılması için olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

Hakkında soruşturma başlatılan Maden Tetkik ve Arama (MTA) eski Genel Müdürü Cengiz Atak ise, iddiaları kabul etmedi. 2000 yılında görevden ayrıldığını ve inşaatın büyük bölümünün kendisinden sonra yapıldığını belirten Atak şu bilgileri verdi: “Benim zamanımda inşaatla ilgili Başbakanlık’a şikayet oldu. Dönemin devlet bakanlarından Safter Gaydalı bir yazı yazdı. Bayındırlık İl Müdürlüğü geldi inceleme yaptı; ancak hiçbir usulsüzlük tespit edilmedi. Ardından benzer şikayetler nedeniyle Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Bayındırlık Bakanlığı inceleme yaptı. Onların raporunda da her şeyin usulüne uygun olduğu belirtildi. Hakkımızdaki suçlamalarla ilgili savcılık inceleme yaptı; ama takipsizlik kararı verildi.”

Atak, kendisinden sonraki Genel Müdür Ali Kemal Işıker’in suçlanmasıyla ilgili olarak da şu iddiayı gündeme getirdi: “Benden sonraki genel müdürü görevden aldılar, yerine Mehmet Üzer’i getirdiler. Eski genel müdür göreve dönmek için mahkemeye başvurdu. Üzer de eski genel müdürü yanına çağırarak ‘Mahkemeden vazgeç, yoksa seni bu konuda suçlayacağım.’ dedi. Işıker davadan vazgeçmediği için bu iddialar ortaya atıldı.”

Şu an MTA’da görevli mühendis olan eski Genel Müdür Işıker ise, konunun yargıya intikal etmesi sebebiyle iddialarla ilgili açıklama yapamayacağını söyledi.

MTA Genel Müdürlüğü bünyesinde 29 Ekim 2004’te açılan, ancak Temmuz 2005’te çürük olduğu anlaşılan Tabiat Tarihi Müzesi’ndeki yolsuzluklar kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Kamu kurumlarını incelemek üzere kurulan TBMM KİT Komisyonu, müzedeki yolsuzlukları incelemek için harekete geçti. MTA’nın geçmiş yıllara ilişkin hesapları incelenirken konunun gündeme geldiğini hatırlatan KİT Komisyonu Başkanı Nurettin Canikli, olayın vahametinin tam olarak anlaşılması için Başbakanlık Teftiş Kurulu ve ilgili bakanlıklardan inceleme talep ettiklerini kaydetti.

Canikli, “Daha önce yapılan incelemelerde, müzenin teslimden kısa süre sonra her tarafında arıza olduğu ortaya çıkmış. Olayın tüm boyutlarıyla ortaya çıkması için Başbakanlık Teftiş Kurulu, Maliye ve ilgili bakanlıktan kapsamlı inceleme istedik. Mevcut soruşturmada, müfettişler ‘görevi ihmal’den dolayı suç duyurusunda bulunmuş. Oysaki ortada ihmalden öte ‘görevi kötüye kullanma’ var. Görevi ihmal davası, zamanaşımının 5 yıl olması nedeniyle kısa süre sonra düşebilir. Bu nedenle zamanaşımı 10 yıl olan ‘görevi kötüye kullanma’dan tekrar dava açılmalıdır.” dedi. KİT Komisyonu’nun CHP’li üyesi Adana Milletvekili Kemal Sağ da ziyaretçi girişine kapatılmadan 3 ay önce müzeyi gezdiğini ve o dönemde de çatlaklar olduğunu anlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/meclis-8-ayda-curuge-cikan-muzeyi-mercek-altina-aldi_45629.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • kemal ışıkerı cocuklugundan beri tanırım, herşeyi ile durust mukemmel bır insandır ıddiaların hepsının duzmece olduguna ınanıyorum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!