Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Meclis Araştırma Komisyonu'nun Ana Gündem Maddesi: Ergene'nin Kirliliği

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kurulan Küresel Isınmanın Etkileri ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi Araştırma Komisyonu, Edirne ve Uzunköprü'de temaslarda bulundu. Edirne'nin son zamanlarda meydana gelen sel felaketlerinden ciddi biçimde etkilenmesi üzerine harekete geçen komisyon, Uzunköprü'de düzenlenen toplantıda ilçenin

Zaman Gazetesi/Cevdet İnan
Meclis Araştırma Komisyonu'nun Ana Gündem Maddesi: Ergene'nin Kirliliği

b>Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kurulan Küresel Isınmanın Etkileri ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi Araştırma Komisyonu, Edirne ve Uzunköprü'de temaslarda bulundu. Edirne'nin son zamanlarda meydana gelen sel felaketlerinden ciddi biçimde etkilenmesi üzerine harekete geçen komisyon, Uzunköprü'de düzenlenen toplantıda ilçenin sorunlarını dinledi. Trakya Üniversitesi Uzunköprü Meslek Yüksekokulu'nda gerçekleştirilen toplantıya Edirne Valisi Nusret Miroğlu, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver Duran, Uzunköprü Kaymakamı Mehmet Aydın ve daire amirleri ile vatandaşlar katıldı.

Su kaynakları ve çevre kirliliğinin ana gündem maddesi olduğu toplantıda ağırlıklı olarak Uzunköprü'nün en büyük problemi olan Ergene Nehri kirliliği konuşuldu. Toplantıda ilk olarak söz alan Edirne Valisi Nusret Miroğlu, Edirne'de yeraltı sularının kirlenmeye başladığını belirterek, buna önlem alınması gerektiğini söyledi. Ergene Nehri'nin de insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini öne süren Vali Miroğlu, kurdukları Trakap Birliği ile bu sorunu nasıl çözebileceklerini araştırdıklarını ve planlı bir çalışma yapmak istediklerini söyledi. Toprak kirliliğinin de çok ciddi şekilde artmaya başladığına dikkati çeken Miroğlu, suyun önemli bir konu olduğunu ve Su Yönetim Birliği'nin kurulması gerektiğini belirtti.

TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa Öztürk ise 2,5 aydır Ergene nehrinin kirliliğinin neden kaynaklandığını araştırdıklarını belirterek, oluşturacakları raporu mart ayında Meclis'e sunacaklarını söyledi. Öztürk, Ergene nehrinde akan suyun normal su olmadığını belirterek, "Ergene'den akan su, atık su. Bu konu ile ilgili sevindirici olan gelişme, alınacak önlemlerin biliniyor olmasıdır. Alacağımız önlemlerle bunun önüne geçebiliriz." diye konuştu. Öztürk, bu konunun sadece devletle irtibatlandırılmaması gerektiğini vurgulayarak, Uzunköprülülerin sivil toplum kuruluşlarıyla, halkıyla topyekûn konunun takipçisi olması gerektiğini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/meclis-arastirma-komisyonunun-ana-gundem-maddesi-ergenenin-kirliligi_59200.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!