Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Meclis Eski Haline Uygun Yenilenecek

1961’de hizmete açılmasının ardından pek çok ‘eklenti’ yapılarak anıtsal özelliği zarar gören TBMM binasının ‘eski haline’ döndürülmesi için 5 yıl sürecek restorasyonun ilk adımı olan röleve çalışmaları başladı.

yapi.com.tr
Meclis Eski Haline Uygun Yenilenecek

Yapımına 1937’de Atatürk ’ün talimatıyla başlanan TBMM Ana Binası’nın inşaatı araya 2. Dünya Savaşı’nın girmesi nedeniyle ancak 1961’de tamamlanmıştı. Aradan geçen 52 yılda binada ciddi bir tadilat yapılmamasına karşın zamanla ihtiyaçların artması ile çok sayıda ‘eklenti’ yapıldı. ‘Demokrasinin simgesi’ sayılan binanın geçen yıl tescillenmesinin ardından bu yıl da kalıcı bir restorasyon yapılması için düğmeye basıldı. 5 yılda tamamen elden geçirilmesi planlanan TBMM Ana Binası’nın 8 ay sürecek röleve çalışmaları sırasında orijinal planda bulunmayan, daha sonra eklenen yerler tek tek tespit edilecek. Bu teknikte orijinal olmayan yerlerin üzerine siyah kare şeklinde işaret konuluyor. Röleve çalışmasında lazer tekniği kullanılıyor.

Genel Kurul’a dokunulmayacak

Radikal Gazetesi'nden Tarık Işık'ın haberine göre, röleveyle mevcut durum tespit edildiktan sonra restitüsyon, yani eskiye dönük olarak orijinal proje ortaya konulacak. Ardından restorasyon yapılacak. Dış cephedeki kirli taşların temizliği yapılacak. Bugüne kadar hiç bakılmayan elektrik hatları elden geçirilecek. Vestiyer olarak yapılan bazı yerlerin bile oda olarak kullanıldığı ifade ediliyor. Meclis’in orijinal halinde milletvekillerinin halen kullandığı odaların bulunduğu A ve B blok bulunmuyordu. Yeni ek binanın hizmete girmesinin ardından önce A, daha sonra B blok yıkılarak yeşil alan yapılacak. TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu, özellikle komisyon çalışmaları nedeniyle odaların bölündüğünü ve orijinalliği bozulmasın diye kaldırılabilecek şekilde ahşaptan bölmeler yapıldığını söyledi. Neziroğlu, “Yeni çalışmamızla binayı eski orijinal haline getireceğiz. Genel Kurul Salonu’na dokunmayacağız” dedi.

ETİKETLER: restorasyon TBMM
http://www.yapi.com.tr/haberler/meclis-eski-haline-uygun-yenilenecek_112600.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!