Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Diyarbakır'ın Gözde Tarihi...

Medeniyetler Mirası Diyarbakır Mimarisi

Diyarbakır Valiliği'nin desteğiyle Dicle Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İrfan Yıldız'ın editörlüğünde, 'Medeniyetler Mirası Diyarbakır Mimarisi' adıyla kitap hazırlandı.

yapi.com.tr / AA
Medeniyetler Mirası Diyarbakır Mimarisi

Diyarbakır Valiliği'nin desteğiyle Dicle Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İrfan Yıldız'ın editörlüğünde, 'Medeniyetler Mirası Diyarbakır Mimarisi' adıyla kitap hazırlandı. Bir çok tarihi değere sahip Diyarbakır'ın merkezde 17 cami, 16 mescit, 5 medrese, 9 kilise, 21 türbe, 4 han, 5 köprü, 6 hamam, 33 çeşme, 14 kamu yapısı ve sivil mimari örneği olarak çok sayıda ev ile köşk bulunduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yıldız, mevcut olan tarihi eserler hakkında birçok araştırma yapıldığını ve bunların yayınlandığını belirtti. Diyarbakır'daki tarihi eserleri bir bütün olarak yayınlandığı tek eserin Prof. Dr. Metin Sözen tarafından hazırlanan ve 1971 yılında baskısı yapılan Diyarbakır'daki Türk Mimarisi adlı kitap olduğunu belirten Yıldız, şöyle konuştu:
    
''Bizim böyle bir çalışmaya girişmemizin temel sebeplerinden biri, Diyarbakır'daki mimari eserler hakkında araştırma yapacak kişilerin istifadesine, bütün tarihi eserleri kapsayan ve tek elden yararlanabilecekleri bir kaynak sunmak. Ayrıca şimdiye kadar Diyarbakır'daki tarihi eserler hakkında araştırma yapan bütün bilim adamlarının bilgisinden faydalanıp bunu bu konuyla ilgilenenlere sunmaktır. Bunu büyük oranda başardığımızı düşünüyorum. Dicle Üniversitesi'nde görev yapan bir sanat tarihçi öğretim üyesi olarak bu tür bir çalışma yapmayı boynumuzun borcu olarak gördük ve böyle bir eser ortaya koymayı Diyarbakır'a gönül veren bilim adamları sayesinde, Dicle Üniversitesi Rektörlüğü'nün teşviki ve Diyarbakır Valiliği'nin desteğiyle gerçekleştirdik.''

Yıldız, eserin Diyarbakır'ın merkez ilçelerinde bulunan mimari eserler üzerine araştırma yapan yirmi beş bilim adamının yazdığı yirmi makaleyi içerdiğini belirterek, ''Kitap, 1960 yıllarından itibaren Diyarbakır'daki tarihi eserler üzerinde çalışan deneyimli bilim adamları ile son yıllarda bu konuda araştırma yapan gençlerin birlikte yaptığı zengin içerikli bir eser olması açısında da önemlidir. Diyarbakır'ın tarihsel zenginliğini yansıttık'' dedi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/medeniyetler-mirasi-diyarbakir-mimarisi_89066.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!