Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Diyarbakır'ın Gözde Tarihi Eserleri Onarılacak

Diyarbakır Valiliği'nce hazırlanan ve Kalkınma Bakanlığı'nca onaylanan 6 proje kapsamında kentin simgeleri olan Dört Ayaklı Minare gibi tarihi yapılar restore edilecek.

yapi.com.tr / AA
1 Diyarbakır'ın Gözde Tarihi Eserleri Onarılacak

AA muhabirinin Diyarbakır Valiliği Kültür ve Turizm Proje Birimi yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Sur ilçesi Yenikapı Sokak'ta bulunan ve araçların sokaktan geçerken tahribatına neden olduğu, Anadolu'da dört sütun üzerine oturtulmuş tek örnek olarak gösterilen Dört Ayaklı Minare'nin restorasyonu için valilik harekete geçti.

Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle rölöve, restitüsyon, restorasyon, zemin-çatlak analizleri ve aydınlatma proje çizimlerinin yapılmasının ardından, restorasyonu için Kalkınma Bakanlığı'na sunulan proje onaylandı. Kentin önemli simge ve değerlerinden olan Dört Ayaklı Minare; Diyarbakır Valiliği, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi'nin işbirliğiyle restore edilecek.
    
Öte yandan valilikçe kentin kültürel mirasının korunması ve tanıtımı için hazırlanan, ''Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı'' kapsamında Kalkınma Bakanlığınca onaylanan Diyarbakır Surları'nın restorasyonu ve proje çizimi, Diyarbakır'ın tarihi evlerinin turizme kazandırılması, 4 sokağın sağlıklaştırılması, Ulu Cami ve hanlar bölgesinin turizme kazandırılması ile renovasyonu projeleri de bu yıl uygulamaya konulacak.

Projelerle ilgili detaylı açıklamanın Vali Mustafa Toprak tarafından yapılacağı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/diyarbakirin-gozde-tarihi-eserleri-onarilacak_100255.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Diyarbakır için mutluluk verici bir haber. Bununla birlikte Koruma Amaçlı İmar Planlarının da hazırlanması gerekiyor. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!