Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mega Müze'ye 3 Alternatif Yer

İzmir'de yapılacak Mega Müze “Ege Medeniyetler Müzesi” yapılacağı yer konusunda alternatifler çoğaldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Agora ile Kadifekale'yi beğenmişti. İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nun, Tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleştirdiği 11. Toplantısı'nda Müze Komisyonu adına Oğuz Tatış, Mega Müze'yle ilgili

Hürriyet Ege
Mega Müze'ye 3 Alternatif Yer

İzmir'de yapılacak Mega Müze “Ege Medeniyetler Müzesi” yapılacağı yer konusunda alternatifler çoğaldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Agora ile Kadifekale'yi beğenmişti.

İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nun, Tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleştirdiği 11. Toplantısı'nda Müze Komisyonu adına Oğuz Tatış, Mega Müze'yle ilgili sunumu yaptı. Tatış, Atina, Berlin ve Louvre Müzeleri'yle ilgili ziyaretçi sayısından, büyüklüklerine kadar detaylı bilgi verdi. Tatış, Mega Müze'nin yeriyle ilgili alternatif alanlar da önerdi. Tatış, Komisyon olarak Müze'nin Kültürpark içine yapılmasını önerdiklerini söyledi.

Yeni bir yer önerildi

Toplantıda Kültürpark'ın yanısıra Şaraphane'de eski DGM binalarının arkasındaki alan ve aynı bölgede yer alan bir kısma okula dönüştürülen eski Sümerbank fabrikasının alanı da öneriler arasında yeraldı. Kurul toplantısını yöneten basın mensuplarına yaptığı açıkalmada Tufan Ünal, “Mega Müze için en iyi yeri arıyoruz. Agora dahil hiçbir öneri alanla ilgili sorun yok. Alternatifleri çoğaltıyoruz. Sonuçta karar Kültür ve Turizm Bakanlığı'yla birlikte verilecek. Önyargısız, tespitler yapıyoruz. Komitenin yaptığı ham bir çalışmadır. Acele etmemiz gerekir” dedi.

Kazılar süreci uzatır

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Kurul'un münazara yeri, serbest kürsü olduğunu söyledi. Herkesin fikrini söyleyebileceğini belirten Kocaoğlu, “Müzeler Genel Müdürlüğü'ne daha önce görüşümüzü bildirmiştik. Birlikte yeniden masaya yatıracağız. Sonuçta kararı Bakanlık verecek. Arkadaşların, Agora ve Kadifekale arasında yapılacak kazılarda,  tarihi eserler bulunması durumunda Müze sürecinin uzaması endişesi var. Düşünce olarak haklılık payı var. Ancak, realitede tarihi dökümanlara göre antik tiyatronun yapılacağı yerle, Müze için belirlenen alan ayrı yerler. Bilindiği kadarıyla orada tarihte de tescillenecek bir yapı yok. Ağaçlar var. Ancak, herkesin alternatif önerisine saygı duyuyoruz” dedi.

BASMANE ÇUKURU DA KONUŞULDU

Öte yandan, Kurul'da Kemal Zorlu ve Aziz Kocaoğlu, imar planı mahkeme kararıyla bir kez daha iptal edilen Basmane'deki Dünya Ticaret Merkezi Projesi alanıyla ilgili son durumu anlattı. Zorlu ve Kocaoğlu, çözüm için yeniden çalışma yapacaklarını söyledi. Gündemde olmasına karşın Konak Pier ile Cumhuriyet Meydanı arası yol düzenlemesi, trafiğe kapanması konusu Dalgıran proje önerisinin de görüşeleceği bir sonraki toplantıya ertelendi.

 

ETİKETLER: proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/mega-muzeye-3-alternatif-yer_79461.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!