Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Megakent 21. Yüzyıl Modern Teknolojisi ile Korunuyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 2000 yılında yürürlüğe konulan yeni imar yönetmeliği ile inşaatlara zemin raporu şartı getirildi. H

İBB
Megakent 21. Yüzyıl Modern Teknolojisi ile Korunuyor

b>İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 2000 yılında yürürlüğe konulan yeni imar yönetmeliği ile inşaatlara zemin raporu şartı getirildi. Hedef; Depreme dayanıklı yapılar...

İstanbul hızla büyüyen ve nüfusu giderek artan bir yerleşim bölgesi olmanın yanında, ticaret, sanayi, kültür, tarihi kent olarak da hizmet bekleyen bir mega kent. Bu sebeple imar hareketleri kontrolünde, modern teknolojilerin kullanılmasına ve koordinasyonun daha aktif hale getirilerek koruma verimliliğinin arttırılmasına ihtiyaç var.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü, bu amaçla çok kapsamlı projeleri hayata geçirerek İstanbul'un her geçen gün artan ihtiyaçları na cevap vermeye çalışıyor. Bu çalışmalarının önemli bir ayağı da uydu fotoğraflarıyla imar hareketlerini denetlemek oluşturuyor. Özellikle konutların çarpık ve yanlış bir şekilde inşaa edilmelerini önleyerek şehirde olabilecek muhtemel bir depreme dayanıklı yapılar olması için imar denetim çalışmalarını aralıksız ve etkin bir şekilde sürdürülüyor.

İSTANBUL'DA YAPILAR DENETLENİYOR
İmar Müdürlüğü, haftalık çalışma programları çerçevesinde 27 ilçedeki inşaatların ruhsat ve projelerine uygun olup olmadıklarının kontrollerini yapıyor. Kontrolü yapan bölge denetim sorumlusu teknik elemanlar haftanın muayyen günlerinde kendilerine tahsis edilmiş şoför, araç ve telsizleriyle görevlerini yerine getiriyor.

Teknik ekip; kontrolleri sırasında inşaatları denetler, ruhsat ve eklerine uygunluğunu kontrol ederler, uygun olmayanlar hakkında tespit tutanakları ve raporlar düzenleyerek bu işlemlerden yasal sorumlu bulunan, ilçe belediyelerine iletilerek gerekli kanuni işlemlerin yapılması sağlar.

YAPILARDA DEPREM RİSK OLMAKTAN ÇIKTI
İlçe belediyelerince Büyükşehir Belediyesi'ne iletilmesi gereken mimari ve statik projeleri örnekleme yöntemiyle teknik olarak incelenir; afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkındaki yönetmeliğe aykırı olanlar hakkında düzenlene raporları yasal gereği yapılmak üzere ilçe belediye başkanlıklarına yazılı olarak bildirilir ve proje aşamasında denetim yapılarak olası depreme karşı önlem alınması sağlanır. Yeni yapılan yapılar 17/12/2000 tarihli imar yönetmeliğimizle birlikte Zemin Raporu şartı koşularak inşa ediliyor

İSTANBUL'U KORUMAK TARİHİ KORUMAKTIR
'Alo İmar Hattı' devrede... Beyaz masadan (153 hattı) gelen İmar Müdürlüğü'nü ilgilendiren vatandaş şikayetleri 48 saat içersinde değerlendirilir, yerinde tespit ve inceleme yapılarak cevaplandırılır. Yasal gereği için evrak ilgili ilçe belediyelerine iletilir.

İMOS (İMAR OTOMASYON SİSTEMİ)
Proje kapsamında, 27 ayrı ilçe belediyesine verilen imar izinleri, proje tastikleri yapı ruhsatı belgeleri, yapı kullanma izin belgeleri kontrol edilip; inşaatların ruhsat ve eklerine uygunluk denetimleri yapılacak. Bu çalışmaları bilgisayar teknolojileri kullanarak imar hareketlerini harita üzerinde takip edebilmek için "İmar Otamasyon Sistemi" ne gereksinim duyuldu ve proje dört ana adımdan oluşturuldu.

1- İBB İmar Müdürlüğü GIS tabanlı uygulama yazılımının geliştirilmesi ve imar arşivinde bulunan yaklaşık 200.000 dosya verisinin sayısal ortama aktarılması
2- İlçe belediyelerine imar arşiv otomasyon yazılımı geliştirilmesi
3- İlçe belediyeleri İmar arşivinde bulunan dosyalardan form bilgi toplanması
4- İstanbul Büyükşehir Belediyesi 'İmar Daire Başkanlığı Veri Havuzu'nda bulunan verilere erişimin sağlanması

GELECEKTE İMOS
- İstanbu Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü ( Harita Müdürlüğü'müzce oluşturulan GIS tabanlı ) İMOS uygulama yazılımlarının geliştirilmesi ve veri tabanı tasarımlarının yapılması.
- Büyükşehir Belediyesi ile İlçe Belediyeleri arasında iletişim altyapısının sağlanması.
- Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyesi için gereken donanım altyapısının kurulması.
- Büşükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü arşivinde bulunan dosyaların İMOS uygulama yazılımları aracılığı ile veri tabanına aktarılması.

YAPILAR KİMLİK KAZANDI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki imar hareketlerini harita üzerinden takip edebilme olanağını verecek, en gelişmiş bilgisayar teknolojileri kullanarak özellikle zaman ve işgücü tasarrufunu sağlayacak, etkin ve verimli çözümler üretecek olan "İmar Otomasyon Projesi" için çalışmalar hızla devam ediyor.

Yapıların cepheleri mimari kriterler ve çevre dokusu açısından değerlendiriliyor ve kentin görüntü kirliliğine son veriliyor.

ŞİKAYETLER AZALDI
Vatandaşların imar uygulamaları ile ilgili ihbar ve şikayetlerini mahallinde ve dosyasında inceleme yapılarak değerlendiriliyor. Yasal işlem temini ile gerektiğinde ilgililer hakkında kanuni işlem yapılmasını yetkili mercilerden isteniyor ve adres belirtilmesi halinde, vatandaşlar yapılan yasal işlemler hakkında yazılı olarak bilgilendiriliyor. 2002 yılında İmar Müdürlüğü'nü etkin denetimi sayesinde vatandaşın şikayetlerinde önemli azalma görüldü.


http://www.yapi.com.tr/haberler/megakent-21-yuzyil-modern-teknolojisi-ile-korunuyor_5522.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!