Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Meğer Carlton Arazisinin 500 Metrekaresi Kıyı Çizgisi Olarak Ayrılmış

Carlton arazisinin ihalesine potansiyel alıcıların hiçbirinin ilgi göstermemesine kıyı kenar çizgisinin neden olduğu iddia ediliyor. SİT Kurulu’nun imar iznine düştüğü nota göre, arazinin deniz kıyısının kamuya açılması gerekiyor.

Vatan Gazetesi
Meğer Carlton Arazisinin 500 Metrekaresi Kıyı Çizgisi Olarak Ayrılmış

b>Carlton arazisinin ihalesine potansiyel alıcıların hiçbirinin ilgi göstermemesine kıyı kenar çizgisinin neden olduğu iddia ediliyor. SİT Kurulu’nun imar iznine düştüğü nota göre, arazinin deniz kıyısının kamuya açılması gerekiyor.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) 3 Nisan’da yaptığı Carlton Oteli arsasının satış ihalesine katılması beklenen potansiyel alıcıların hiçbirinin ilgi göstermemesi ve tek bir teklif dahi gelmemesi merak uyandırmıştı. Halis Toprak’ın ihale öncesi “Arazi en az 1 milyar dolar eder. Metrekaresinin 50 bin dolardan satılması gerekir. Öyle bakıldığında değeri 2 milyar dolardır. Alana şimdiden hayırlı olsun” gibi sözlerinin ihaleye girmeyi düşünenlerde rahatsızlık yarattığı konuşuluyordu.

Ancak turizm imarlı eski Carlton Oteli arazisinde başka bir pürüz olduğu anlaşıldı.

Alıcı itiraz edebilir
2 bin 423 metrekaresi deniz kıyısında, 4 bin 250 metrekaresi de yolun üst kısmında olmak üzere toplam 6 bin 674 metrekare olan Carlton Oteli arsasının denize sıfır olan bölümünde 500 metrekarelik bölümün kıyı kenar çizgisi olarak ayrıldığı anlaşıldı.

Boğaziçi İmar Müdürlüğü, arsanın dosyasını imar izinleri için 1 Nisan 2006’de SİT Kurulu’na göndermişti. SİT Kurulu’nun projeyi onayladığı ancak bir not düştüğü ortaya çıktı. Düşülen nota göre, deniz kıyısındaki 2 bin 423 metrekarelik arsanın yaklaşık 500 metrekaresinin “kıyı kenar çizgisi” olarak kamuya devredilmesi gerekiyor. Bu tip projelerde yapının denize sıfır olmasının önemli olduğunu belirten emlak uzmanları, sözkonusu değişikliğin ihale ile ilgilenenlerin ilgisini azalttığına dikkat çekti.

İhaleyi kazananın kıyı kenar çizgisi ile ilgili itiraz hakkı bulunuyor. İtirazlardan sonuç alamazsa da dava açma hakkı var. Hukuki mücadele vererek sözkonusu araziye sahip olmak isteyen olup olmayacağı, yarın yapılacak ikinci ihalede belli olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/meger-carlton-arazisinin-500-metrekaresi-kiyi-cizgisi-olarak-ayrilmis_53282.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!