Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Boğaz'daki Arsaya Alıcı Neden Çıkmadı?

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF) bugün satışa çıkardığı, ancak alıcı bulamayan Sarıyer Yeniköy'deki Toprak Grubuna ait eski Carlton Oteli arsası için 10 Nisan 2007'de yapılacak ikinci ihale bekleniyor.

Milliyet Gazetesiasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF) bugün satışa çıkardığı, ancak alıcı bulamayan Sarıyer Yeniköy'deki Toprak Grubuna ait eski Carlton Oteli arsası için 10 Nisan 2007'de yapılacak ikinci ihale bekleniyor.

TMSF'nin satışa çıkardığı gayrimenkuller arasında 49 milyon 562 bin 613 YTL ile en yüksek muhammen bedele sahip gayrimenkulü oluşturan eski Carlton Oteli arsası için İhale Komisyonunun, söz konusu muhammen bedeli belli bir orana kadar düşürme yetkisi bulunuyor.

Üzerinde otel yapma izni olmasına karşın, çevresinde Sait Halim Paşa Yalısı ve Ayanikola Kilisesi bulunan 6 bin 674 metrekarelik arsaya imar durumundan dolayı alıcı çıkmadığı da iddia ediliyor.

Fon'un satışa çıkardığı gayrimenkullerde muhammen bedelleri yüksek bulan alıcıların, muhammen bedelin düşürüleceği beklentisini dikkate alarak ikinci satışları bekleyebildikleri belirtildi. Eski Carlton Oteli arsası için de ilgili çok sayıda kişi olmasına karşın, herhangi bir alıcı çıkmamasının ikinci ihalede muhammen bedelin düşürüleceği beklentisine bağlandığı öğrenildi.

"Ne aldığınız konusunda açık bilgi yok"
Global Yatırım Holding A.Ş. iştiraki Pera GYO Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Mustafa Türkmen, ihalede eski Carlton Oteli arsasına hiç alıcı çıkmamasının muhammen bedelle ilgili olmadığını savunarak, ''İmar şartları belli değil'' dedi.

Türkmen, arsanın değerli olduğu ve İstanbul'un çok önemli bir yerinde bulunduğunu ifade ederek, ''Ama ne aldığınız konusunda açık bilgi yok. Arsayla ilgili şartnamede gerekli bilgi ve belgeleri göremediğimiz için ihaleye girmeyi düşünmedik'' diye konuştu.

İstanbul'daki arsa fiyatlarıyla ilgili olarak da Türkmen, ''Sanırım varacağı yere vardı. Bir süre bu fiyatlar üzerinden gidecek. Ondan sonra ülkemizde istikrar ve ekonomik gelişmeler devam ederse doğal olarak bütünleşmeye çalıştığımız Avrupa ile yakın fiyatlara gelecek. Bunun da anlamı yükselmesidir'' şeklinde konuştu.

"Picasso taslosu gibi düşünmeli"
Century 21 Türkiye, Almanya ve Balkanlar Bölge Direktörü Ahmet Rauf Saatçi ise geçtiğimiz günlerde satışı gerçekleştirilen Karayolları ve İETT arazilerinin ihalelerini hatırlatarak, İstanbul'da bu özellilere sahip çok fazla arazi bulunmadığını, buraların firmalar açısından reklam aracı olarak da kullanıldığını anlattı.

Saatçi, ''Zorlu Grubu, gayrimenkule adım atıyorsa, (ben bu sektördeyim) demesinin en önemli adımı o araziyi almasıydı'' dedi.

Artık İstanbul'un da Avrupa veya dünya şehirlerine benzemeye başladığını dile getiren Saatçi, İstanbul'un bazı bölgelerinde ciddi bir gelişme görüldüğünü anlattı. Yeniköy'deki eski Carlton Oteli arsası için gerçekleştirilen ihalede bugün bütün alıcıların nabız yokladığını dile getiren Saatçi, ikincisinde ise buranın satılabileceğini kaydetti.

Satışa ilişkin pek çok yorum yapıldığını, çeşitli rakamların dile getirildiğini anımsatan Saatçi, şunları söyledi:

'Bizim bu konuda farklı bir yaklaşımımız var. Buranın bir Picasso tablosundan, Van Gogh tablosundan farklı olmadığını düşünüyoruz. Bir tablo elde etmek için değer biçebiliyor musunuz? Hayır. Burası tablo ya da antika gibi alınacak. Burası otel ya da kongre sarayı yapılacak şekilde düşünülürse, getirisi çok kısıtlı olacaktır.'' İstanbul'da artık satılabilecek çok yer kalmadığına dikkat çeken Saatçi, şu anda Bağdat Caddesi, Balat, Tepebaşı, Etiler, Ulus, Tarabya, Yeniköy gibi bölgelerin kıymetli olduğunu, buraların belli nitelikte yaşam alanları olduğunu anlattı.

Alıcı için İstanbul'un bir numara olduğunu belirten Saatçi, ''İstanbul dünya şehri oldu. Artık buna inanmamız gerekiyor'' görüşünü dile getirdi.

"Beklentiler çok yükselmişti"
TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı da piyasa kavramı ile açık artırmada oluşan rakamların farklı olduğunu ifade ederek, eski Carlton Oteli arsasına alıcı çıkmamasının, fiyatın çok yükseleceği beklentisi veya imar durumu risklerinden kaynaklanabildiğini söyledi.

Yazıcı, ''Beklentiler çok yükseltilmişti. Çok büyük rakamlar konuşuldu. Alıcılar bu rakamları telaffuz etmiş olmaktan çekinmiş olabilirler. Ama yatırımcıların şu yanılgıya düşmemesi lazım; açık artırmada belirlenen değerler aslında emsale baz teşkil etmez, yani o şekilde değerlendirilmemesi gerekir. Açık artırma psikolojisi başkadır'' diye konuştu.

İstanbul'da arzın az, talebin fazla olması nedeniyle arsa fiyatlarının yükseldiğine dikkat çeken Yazıcı, her geçen gün daha fazla yabancının Türkiye'ye geldiğini, daha fazla oyuncunun gayrimenkul sektörüne girmek istediğini, buna karşın kaynakların sınırlı olduğunu vurguladı.

Yazıcı, ''Sonuçta bir yerlere kadar artmasını bekliyoruz. İstanbul'da arsa fiyatları özellikle ticari kullanımlarda artacak. Anadolu'nun bazı şehirlerinde de artmaya devam edeceğini düşünüyorum. Bunun bir son noktası var. Son noktası, fayda-maliyet oranıyla paralel.'' dedi.

''Boğaz ön görünümdedir ve yapılaşma çok sınırlıdır"
Alarko Şirketler Topluluğu Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu da ''Buraya niye alcı çıkmadı? Boğaz ön görünümündedir ve yapılaşma çok sınırlıdır. Yapılaşma koşulları sınırlı olduğu için ilgi gösterilmediğini düşünüyorum'' diye konuştu.

Yavrucu, bir arazinin bedelini belirleyen unsurun bulunduğu mevkii ve yapılaşma koşulları olduğuna dikkat çekti. Genç nüfusa sahip Türkiye'de şehirlerin kendi dinamiği, kırsal alandan gelen göç ve gelir seviyesinin sürekli artmasının özellikle büyük kentlerdeki emlak fiyatlarını çok artırdığına işaret eden Yavrucu, ''Biz her hafta, işbirliği yapmak isteyen 2-3 yabancı gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketiyle görüşüyoruz. Bunlar Türkiye'ye yatırım yapmak, proje geliştirmek isteyen yabancılar. Bu, şunu gösteriyor; Türkiye, son yıllarda yakaladığı stabiliteyle birlikte yatırımcıların gözdesi haline geldi'' görüşünü dile getirdi.

İstanbul'da Karayolları ve İETT Garajı arazilerinin ihalelerinde oluşan fiyatlara değinen Yavrucu, ''Bu satılan yerler, aslında kentte son satılan değerli araziler. O parkurda başka değerli araziler yok'' dedi.

Ayhan Yavrucu, son zamanlarda oluşan gayrimenkul ve arazi fiyatlarının ''balon'' olmadığını ifade ederek, şu görüşleri aktardı: ''Eğer ihalelerde sadece bir-iki alıcı olsaydı fiyatlar doğruyu göstermezdi. İstanbul'da ihalesi yapılan iki araziye de 7-8 grup aşağı yukarı aynı fiyatı veriyorsa, bu gerçekçi rakamlar olduğunu gösterir. Türkiye bu rakamlara alışkın değil, ama alışmalıdır. Bugün Londra'da metrekaresi 20 bin paunda satılan rezidanslar var. İstanbul da bu düzeye gelecek. Bugün globalleşmeden bahsediyorsak, İstanbul'daki rezidansların da metrekaresi 20 bin paunda satılabilir.''

"Muhtarım yalısını satar varsa haber ver"

Yeniköy Mahallesi Muhtarı Engin Cevahiroğlu ise Yeniköylüler olarak arsaya otel inşa edilmesini istediklerini söyledi.Cevahiroğlu, ''Eskiden Yeniköy esnafı oradan geçiniyordu. Otel müşterileri turistik anlamda bir hareket getiriyordu. Oradan denize giriliyordu, arka tarafındaki alanda havuz vardı'' dedi.

İhaleye girilmemesinin nedeninin araştırılması gerektiğini vurgulayan Cuvahiroğlu, ''Sebep buranın öngörünümde olması mı? Yani İmar Kanunda yer alan 'öngörünüm' meselesinde bir sorun mu gördüler acaba? Mesela arsa yeşil alana terk ise niye çıkıp birileri çıkıp boş alan için o kadar para versin ki?'' diye konuştu.

Muhtar Cevahiroğlu, Yeniköylüler olarak arsanın metrekare fiyatının 50 bin dolara çıkmasını temenni ettiklerini, ancak bu rakama otel yapılması durumunda ulaşılabileceğini belirterek, ''Alıcı çıkmamasına şaşırdım. Çünkü böyle bir yerde, boğazda, emlakçılar sıraya girdi, her gün arıyorlar, 'aman muhtarım, yalısını satan varsa haber et' diyorlar'' görüşünü aktardı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogazdaki-arsaya-alici-neden-cikmadi_53190.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!