Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Meksika'ya Ata Heykeli

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) yaptırdığı Atatürk heykeli, Cumhuriyet'in kuruluşunun 80. yıldönümü olan 29 Ekim'de törenle Meks

Milliyet
Meksika'ya Ata Heykeli

ürkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) yaptırdığı Atatürk heykeli, Cumhuriyet'in kuruluşunun 80. yıldönümü olan 29 Ekim'de törenle Meksika'nın başkenti Mexico City'de bir meydana dikilecek.

Heykelin dikilmesi, Meksika bürokrasisinin Türkiye'yi andırır yapısı nedeniyle yaklaşık üç yıl sürdü. TİSK Başkanı Refik Baydur, 27 Nisan 2000'de OECD Ticaret ve Sanayi İstişari Komitesi toplantısı için Mexico City'ye gittiğinde, dünyaca ünlü liderlerin heykellerinin sergilendiğini gördü. Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığı ile birlikte Mexico City'ye Atatürk heykeli dikilmesi için girişimde bulundu. Meksikalıların olumlu yanıt vermesi üzerine Azeri heykeltıraş Sait Rüstem, 3.5 metre uzunluğunda ve 1.5 ton ağırlığındaki heykeli aynı yıl tamamladı.

SAVAŞ ENGELİ
Bu kez devreye Meksika bürokrasisi girdi. İlk başta uzun yazışma ve onay süreci heykelin dikilmesini geciktirdi. Daha sonra Meksika'da yapılan yerel ve genel seçimler süreyi uzattı. Bürokratlar ve siyasiler değişince yazışma ve onay süreci tekrarlandı. Yaklaşık iki yıl boyunca Ankara'da bir depoda bekletilen heykelin açılışının 23 Nisan'da yapılmasına karar verildi. Heykel, gemiye yüklenerek Meksika'ya gönderildi. Bu sırada Irak Savaşı çıktığı için tören ertelendi. Sonunda 29 Ekim için Meksikalılardan tarih alındı. Törene Türkiye'den bakanların da davet edileceği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/meksikaya-ata-heykeli_5355.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!