Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Melen Çayının Suyu 22 Gün Sonra İstanbul'da

DSİ tarafından İstanbul'un uzun dönemli su ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan Melen Projesi'nin 1. aşaması kapsamında ilk su, açıklandığı gibi 20 Ekim tarihinde verilecek.

Yeni Şafak Gazetesi
Melen Çayının Suyu 22 Gün Sonra İstanbul'da

b>İstanbul'un su sorununu aşmak amacıylabaşlatılan Melen Çayı Projesi'nden ilk suyun akması için öngörülen sürenin tamamlanmasına 22 gün kaldı. DSİ tarafından İstanbul'un uzun dönemli su ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan Melen Projesi'nin 1. aşaması kapsamında ilk su, açıklandığı gibi 20 Ekim tarihinde verilecek. DSİ, Ağva ile Yeşilçay arasında kalan 8 kilometrelik boru hattının tamamlanması için aralıksız çalışmalarını sürdürüyor. Toplam 180 kilometrelik boru hattı, "Cumhuriyet Arıtma Tesisi" ve "Boğaziçi Tüneli" inşaatını da içeren 1. aşama ile Melen çayından İstanbul'a yılda 268 milyon metre küp su taşınması hedefleniyor.

Boğaç geçişi yıl sonunda
Melen suyunu Avrupa yakasına aktarmak amacıyla İSKİ, Salacak-Sarayburnu arasında Ağustos ayında isale hattı inşaatını başlattı. 1200 milimetre çapında 1830 metre uzunluğunda 2 isale hattından oluşacak olan Boğaz hattında, şu ana kadar 1300 metrelik kazı çalışması tamamlanırken, sahilde de boruların montaj çalışmaları sürdürülüyor. Kazı çalışması tamamlandığında boruların montajı yapılacak. Yıl sonuna kadar tamamlanması hedeflenen Boğaz geçişi ile Anadolu'dan Avrupa yakasına günde 300 bin metre küp su ulaştırılacak. Batırılarak çektirme yöntemiyle inşa edilecek olan isale hattı, toplam 32 milyon 111 bin YTL'ye mal olacak. Melen projesinin 1. aşaması ile İstanbul'un günlük su ihtiyacının yüzde 40'ı da karşılanmış olacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/melen-cayinin-suyu-22-gun-sonra-istanbulda_56611.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!