Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Melih Gökçek Hakkında Suç Duyurusu

Ankara Mimarlar Odası ve Tabip Odası, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu.

yapi.com.tr
Melih Gökçek Hakkında Suç Duyurusu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Tabip Odası, demokratik kitle örgütleri, Başkent Dayanışması, siyasi partiler, meslek odaları, milletvekilleri ve vatandaşlar, 350 ton asbestli malzeme bulunan Havagazı Fabrikası’nda yıkım işlemi yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında Ankara Adliyesi’nde toplu olarak suç duyurusunda bulundu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Asbestli yapıyı yıkmadığını söyleyen Gökçek’i kendi asbest uzmanı ve valilik te yalanlıyor. Artık Gökçek’in kaçacak yeri kalmadı” dedi.

Suç duyurusuna Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu, CHP Ankara Milletvekilleri Murat Emir, Şenal Sarıhan, CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür Ve Eğitim Vakfi Başkanı Murtaza Demir, Ankara Tabip Odası temsilcileri Başkent Dayanışması Bileşenleri, demokratik kitle örgütü ve STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Suç duyurusu öncesinde adliye önünde basın açıklaması yapıldı.

Ciddi halk sağlığı sorunu var

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bugün Ankara’da tarihi eser potansiyeli olan Havagazı Fabrikası’nın 350 ton asbestli malzeme bulunmasına rağmen 25 Şubat’ta herhangi bir önlem alınmadan yıkım sürecine başlatılması ve asbestin çevreye yayılarak halk sağlığının tehdit edilmesi süreciyle karşı karşıya kaldığımız bir durumda Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Ankara Tabip Odası ve Mimarlar Odası kurumsal olarak suç duyurusunda bulunmuştuk. Hatta binanın yıkımının durdurulması için mahkemeye başvurmuş ve yürütmeyi durdurma kararı almıştık. Büyükşehir Belediyesi’nin yürütmeyi durdurma kararına itirazı da reddedildi” dedi.

Deliller karartılmadan tespit yapılmalı

Candan, sözlerine şöyle devam etti;“Bina acilen karantinaya alınmalı. Çünkü binanın etrafı brandalarla kapatılmış olsa da sızdırmaz değil de asbest yayılabilir. Ankara Tabip Odası ve Mimarlar Odası olarak tespit davası açtık. Çünkü asbestli bölümün yıkılmadığı söyleniyor ama asbestli bölümün yıkıldığı çok açık. Bunun mahkeme tarafından tespit edilmesi gerekiyor. Bu nedenle de o bina şu anda çok büyük bir delil olarak ortada duruyor. Tespit yapılmadan binanın yıkılması delilin karartılmasına ve suçun ortaya çıkmasına engel olacaktır. Bugün aynı zamanda meslek odaları, milletvekilleri ve kitle örgütleriyle birlikte bireysel olarak da Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve yıkım firmasıyla ilgili halkın sağlığına kastetmekten suç duyurusunda bulunacağımız bir süreç için buradayız”

Gökçek’in kaçacak yeri yok

Havagazı Fabrikasının yıkımı sürecinde sorumluluk üstlenen asbest uzmanının bugün bir gazeteye verdiği demeci hatırlatan Candan, şunları kaydetti:

“Asbest uzmanı ‘Ben 27 Şubat’tan önceki hiçbir yıkımın sorumluluğunu almıyorum’ diyor. Çünkü 350 ton asbestli yapıyla ilgili yıkıma Büyükşehir Belediyesi 25’inde başladı. Meslek odalarının gündeme getirmesiyle birlikte 27 Şubat’ta alelacele asbest uzmanı bulunuyor ve 28 Şubat’ta asbest uzmanı iş programını Bakanlığa ve Büyükşehir Belediyesi’ne verdiğini söylüyor. Asbest uzmanı bunun öncesindeki hiçbir sorumluluğu kabul etmediğini söylüyor. Yani 25 ile 27 Şubat arasında hepimizin kanser soluduğu bir süreçte Büyükşehir Belediye Başkanı başta sorumluluk üstlenmiş ve halkın canına kastetmiş durumda. Bunun ne o parti ne bu parti, ne o düşünce ne bu düşünceyle bir alakası var. Bunun nefes alan insanla alakası olduğu için Büyükşehir Belediyesi çok büyük bir suç işlemiş durumda. Biz de bu havadan nefes alıyoruz, bu ülkenin Başbakanı da, Cumhurbaşkanı da ve dahi kendisi de, onların çocukları da. Dolayısıyla bu suç duyurusu önemli. Melih Gökçek’in kaçacak yeri yok. Valiliğin yazısı, bize gelen raporlar ve asbest uzmanının ifadeleri artık kaçış olmadığını gösteriyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/melih-gokcek-hakkinda-suc-duyurusu_157294.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!