Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Melih Gökçek'ten Ankara'yı Işıklandırma Planı

Ankara'da 300 binayı ışıklandırmayı istediğini belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Belediye Başkanlığına gelecek dönem de aday olacağını açıkladı.

Radikal Gazetesi
Melih Gökçek'ten Ankara'yı Işıklandırma Planı

Melih Gökçek, düzenlediği sohbet toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Toplantıda, 24-27 Haziran'da Kazakistan'a yaptığı ziyareti de değerlendiren Gökçek, Kazakistan'ın bağımsızlığının 20. yılı ve Astana'nın başkent oluşunun yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında Astana'da “Ankara Günleri” gerçekleştirdiklerini belirtti.

Astana'nın mimarisinden Ankara'ya taşınabilecek bir model olup olmadığı yönündeki bir soruyu Gökçek, “Burada dış kaplaması parlak koyu kahve olan binalar var. Altın kaplama gibi gözüküyor. Ankara'da yüksek bir bina yapılacaksa öyle yapılmasını isterim. Bizim çelik kafesin (Armada'nın karşısındaki yapı) dış kısmını öyle yaptırabilirim” şeklinde yanıtladı.

Ankara'nın ışıklandırılması

Ankara'yı ışıklandıracaklarını, bu konuda Temmuz ayında bir toplantı yapacaklarına dikkati çeken Gökçek, şöyle konuştu:

“Kızılay'a ışıklandırma sistemiyle ilgili en büyük sorun Mimarlar Odasının tahrikiyle bazı mimarların yapılara izin vermemesi. Yapılar artık engellemek için gayret sarfedecekler ama illaki aşacağız. (Bizim binamıza dokunamazsınız) gibi inatları olabilir. Cephelere dilerse Büyükşehir Belediyesi şartlar getirebilir. Yasada böyle bir hüküm var. Cadde ve ana yolları yapmak yaptırmak bakımını sağlamak kentsel tasarım projelerine uygun olarak bu yerlere cephesi bulunan yerlere ilişkin hüküm koyma yetkisi Büyükşehir Belediyesi'nde. Çok büyük bir engel çıkarsa en son çare kanun getirip yaparız. Başbakanımız da bu konuda söz verdi çünkü. Kararlıyız inşallah 2012 sonuna kadar bitirmek istiyoruz.

Önce keşif çıkartılacak. Cephede örneğin, (metrekare maliyeti şu kadar) diyerek bir teklif veriliyor, o kolay da ışık biraz zor. Oranın tümünün aydınlatması taş çatlasın 2-3 ayda biter yeter ki cephe yapılsın. Şu anda somut bir fizibilite çalışması yok. Kullanacağımız malzemeye yüzde 100 karar vermeliyiz. Biz en az 50 sene garantili olmasını istiyoruz. Maliyetin üzerinde durmuyorum Ankara'ya kazandıracağı prestij önemli. Ankara'da ki 300 bina aydınlatılacak. Armada bunlardan birisi. TOBB'a, (siz kendiniz yapın) dedim herhalde yapacaklar. Biz öncelikli olarak belediyeyi yapacağız. Her bina değişik dizaynda olacak. Resmi binalar ise kırmızı ışıkla yapılacak. Belediye binası sembol bina. İki tarafına ekran yapalım diyoruz. Oradan milli maç bile izlenebilir. Lig TV'yi de verebiliriz. İhaleyi yapmadan önce keşif hazırlamaya mecburuz.”

Gençlik Parkı'nın su oyunları ihalesinin de yapıldığını, Eylül ayında tamamlanacağını, ihalenin 5 milyon liraya verildiğini bildiren Gökçek, Ankara'nın kabuk değiştirdiğini söyledi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/melih-gokcekten-ankarayi-isiklandirma-plani_88107.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!