Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Menderes Kurtuluyor

Uşak'taki sanayi kuruluşlarından bırakılan kimyasal madde karışımlı sular ve evsel atıklarla kirletilen Dokuzsele Çayı'nın, Büyük Menderes ve Adıgü

Yeni Asır
Menderes Kurtuluyor

b>Uşak'taki sanayi kuruluşlarından bırakılan kimyasal madde karışımlı sular ve evsel atıklarla kirletilen Dokuzsele Çayı'nın, Büyük Menderes ve Adıgüzel Barajı'nda yaptığı tahribat, Uşak belediyesinin yapacağı arıtma tesisi ile önlenecek.

Yavu Köyü yakınlarında kurulacak biyolojik arıtma tesisi için kamulaştırma çalışmalarını tamamlayan belediye 70 bin metrekare yer istimlak etti. Arazi sahipleri ile birebir görüşmeler yaparak araziyi 91 milyar 200 milyon liraya kamulaştırdıklarını söyleyen Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın, "Bu parayı da 3 taksit halinde ödeyeceğiz" dedi.

Büyük Menderes ve Gediz nehirlerindeki kirlilikten birinci derecede Uşak ilinin sorumlu olduğunu kabul ettiklerini kaydederek, "Bunu önlemenin tek çaresi arıtma tesisidir. Karma ve Deri Organize Sanayi bölgelerine yapılmakta olan arıtma tesislerinin tamamlanması ile sanayi kuruluşlarının yolaçtığı kirlilik önlenecektir. Ancak bu arıtma tesisleri evsel atıkları de temizleyecek kapasitede değildi. Bu nedenle önceki dönemde planlanan arıtma tesisini hızlandırmaya ve bir an önce tamamlamaya karar verdik. Finansman çalışmalarının ardından kamulaştırmayı da bitirdik. Çocuklarımıza temiz bir çevre bırakmak istiyoruz" dedi.

İhale açılıyor
Uşak Belediye Başkanı Apaydın, arıtma tesisinin yapımı için de önümüzdeki günlerde ihale gerçekleştireceklerini belirtti. Apaydın, "İhaleyi üstlenecek müteahhit firmanın da para kazanmaktan önce çevre temizliğine katkıyı ön planda tutmasını istiyoruz. Arıtmayı hem ucuz, hem kaliteli, hem de kısa sürede yapacak olan kişi veya firmaya vereceğiz. 2004 yılı tamamlanmadan tesisin ihalesini yapıp gelecek yıl içinde de tamamlamak istiyoruz. Yaptığımız araştırmalara göre 3.5 trilyon liraya mal olacak" dedi..
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe tarafından gönderilecek 2 trilyonluk ödenek ile arıtma tesisi için gerekli paranın önemli bir kısmını karşılayacaklarını kaydeden Apaydın, "Kalan miktar bizim için sorun olmayacak" dedi.

Şehir içinde 4 kilometrelik kanal çalışması yapıldı
Uşak kent merkezinde 6 yıl önce başlatılan altyapı çalışmaları ile de döşenen kanalizasyon hattının uzunluğu 4 kilometreye ulaştı. İller Bankası'ndan 1998 yılından bu yana parça parça gönderilen 4 trilyon liralık ödenek ile yapılan çalışmanın altyapının yüzde 40'lık bölümünü oluşturduğu kaydedildi. Belediye Fen İşleri yetkilileri, yüzde 60'lık bölüm için de günümüz birim fiyatlarıyla 10 trilyon liraya ihtiyaç duyulduğunu söylediler. Uşak kent merkezindeki kanalizasyon sistemi döşeme çalışmalarının Yavu Arıtma Tesisi projesinden ayrı olarak sürdürüldüğü, tamamlandıktan sonra arıtma tesisi ana kanalına bağlantı yapılacağı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/menderes-kurtuluyor_17769.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!