Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Menderes'in Islahı Başladı

Büyük Menderes Nehri'nin yatak ıslah çalışması için DSİ 21.Bölge Müdürlüğü bünyesinde Türkiye'nin en büyük şantiyesi Aydın'da kuruldu. Şu ana k

Yeni Asır
Menderes'in Islahı Başladı

b>Büyük Menderes Nehri'nin yatak ıslah çalışması için DSİ 21.Bölge Müdürlüğü bünyesinde Türkiye'nin en büyük şantiyesi Aydın'da kuruldu. Şu ana kadar çalışmalar için 5 trilyonluk akaryakıt harcandı.

40 iş makinesi ile 107 kilometrelik alandan 3 milyon metreküp toprak çıkartılacak. Bu sayede kışın yaşanan taşkınların önüne geçilecek.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, merkezi Aydın'da olan ve Aydın, Denizli, Muğla illerinden sorumlu olan DSİ 21. Bölge Müdürlüğü bünyesinde büyük bir makine parkı kurdu. Parkta yer alan 40 iş makinesi kirlilik sorunu yaşanan nehir yatağını temizleyecek. 107 kilometrelik alanda 30 Nisan 2005'e kadar 3 milyon metreküp hafriyat çıkarılacak.

DSİ 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap, "Bu çalışma ile Menderes'in yatağının genişlemesi önlenecek, kışın meydana gelen taşkınların da önüne geçilecek. Işıklı Gölü, Adıgüzel ve Kemer Barajları'ndan sulama döneminde bırakılan suların Söke Ovası'na ulaşması sağlanacak. Ürün ekimleri zamanında yapılabilecektir. Büyük Menderes Nehri'ne tahliye kanalları nehir yatağının temizlenmesi ile nehir taban kotunun derinleşmesi sonucunda işler hale geleceğinden, ekilebilinir alanlarda verim artışı sağlanacak ve ekonomiye katkı sağlanacaktır. Pamukta bir dekarda alınan ürün miktarı 300 kilodan 450 kiloya, mısırda 600 kilodan 850 kiloya, buğdayda ise 500 kilodan 750 kiloya kadar artış sağlanabilecek" dedi.http://www.yapi.com.tr/haberler/menderesin-islahi-basladi_21095.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!