Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mermerin Yıldızı Parladı

Uzun yıllar ihmal edilen mermer sektörü, makus talihini nihayet yeniyor. İlk kez hükümet programına giren sektör, yapılacak destekle atak yapmaya h

Akşamb>Uzun yıllar ihmal edilen mermer sektörü, makus talihini nihayet yeniyor. İlk kez hükümet programına giren sektör, yapılacak destekle atak yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye, dünyanın en fazla mermer rezervine sahip olmasına karşın, bugüne kadar bu ürün hakettiği değeri bulamadı. Ancak ilk kez bir hükümet programına girerek, destekleneceği belirtilen mermer sektörü, geleceğin lokomotifi olmaya aday. Türkiye, 5 milyar metreküp bilinen mermer rezervi ile dünyadaki rezervlerin yüzde 40'ına sahip. Çeşitlilik bakımından da 290 çeşitle yine dünyada ilk sırada yer alıyor. Ancak böylesine zengin bir kaynak yeterince değerlendirilemiyor. Son 10 yılda, ihracat miktarı 30 milyon dolarlardan 300 milyon dolarlara dayansa da, mevcut potansiyele göre yetersiz görülüyor.

Desteklenecek

2001 yılında 600 bin metreküp olan ham mermer ihracatı, 2002 yılının ilk 10 ayında 1 milyon metreküpü geçti. Türkiye Mermer, Doğaltaş ve Makineleri Üreticileri Birliği (TÜMMER) Genel Koordinatörü Yener Cander, mermer işletmeciliğinin sorunların bulunduğunu, bunları hükümet yetkililerine de aktardıklarını ve 58'inci hükümet döneminde sorunların aşılmasını umduklarını söyledi. Dünya mermer rezervinin yüzde 40'ının Türkiye'de bulunmasına karşılık, üretimde ancak 8'inci sırada yer aldığına işaret eden Cander, 'Potansiyel yeteri kadar kullanılamıyor. Ama biraz destek verilirse, 2010 yılında mermer ihracatı 6 milyar dolara ulaşacaktır' dedi.

Geleceğin sektörü

İstanbul Maden İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Mermerci de, tonu 100 ile 350 dolar arasında satılan mermerin Türkiye için önemli bir kaynak olduğunu vurguladı. Mermerci, Türkiye'nin doğal kaynaklarını değerlendirmesi gerektiğini ifade ederek, 'Desteklenmesi halinde, mermer tekstile alternatif olacak bir sektördür. Üstelik hiçbir aşamasında dışarıya bağımlılığı yok. Sektör, geleneksel yöntemleri aşarak, modern sistemle çalışmaya başladı. Sektörün ihracatta patlama yapabilmesi için desteğe ihtiyacı var' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mermerin-yildizi-parladi_2659.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!