Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mersin Müzesi İlgi Bekliyor

Mersin Müze Müdürü Songül Ceylan Bala, tarihi ve ören yerleri açısından Mersin’in zengin bir il olduğunu, tanıtım ve benzeri faaliyetlerle daha fazla turist çekilebileceğini kaydetti.

Evrensel Gazetesiersin Müze Müdürü Songül Ceylan Bala, tarihi ve ören yerleri açısından Mersin’in zengin bir il olduğunu, tanıtım ve benzeri faaliyetlerle daha fazla turist çekilebileceğini kaydetti. Bala, yaptığı açıklamada, Mersin Müzesi ile bağlı ören yerlerini geçen yıl 73 bin 459 kişinin ziyaret ettiğini, en fazla ilginin Atatürk Evi’ne olduğunu vurguladı.

Mersin Müzesini 15 bin 959, Atatürk Evi’ni 25 bin 199 kişinin ziyaret ettiğini belirten Bala, ‘’Kızkalesi’ni 7 bin 228, Kanlı Divane ören yerini 18 bin 386 ve Gözne Kalesi’ni ise 6 bin 687 kişi gezdi. Geçen yıl, müze ve ören yerlerini, toplam 73 bin 459 kişi ziyaret etti’’ dedi. Bala, ziyaretlerden toplam 40 bin 785 YTL gelir sağlandığını kaydetti.

Mersin Müzesi binasının yetersiz kaldığını belirten Bala, şöyle devam etti: ‘’Teşhir salonlarımız yetersiz olduğu için elimizdeki eserleri sergileyebilme imkanlarımız kısıtlı. Ancak bu sorunu ilettiğimiz Bakanlık yetkilileri sorunun kısa zaman içinde çözüleceğini bildirdi. Mersin Müzesinin ikinci sorunu ise aynı binada bulunduğu Kültür Merkezi’nin gölgesinde kalması. Bu nedenle kentte yaşayan birçok insan müzenin yerini bilmiyor. Bu nedenle ziyaretçi sayısı düşük kalıyor.’’ Özellikle Mersin Emniyet Müdürlüğünün çalışmalarıyla tarihi eser kaçakçılığının önlendiğini ifade eden Bala, geçen yıl 8 bin 15 eser satın alındığını, 54 eserin hibe yoluyla temin edildiğini, 109 eserin yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılarak müzeye kazandırıldığını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mersin-muzesi-ilgi-bekliyor_50886.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!