Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mersin-Tarsus Kıyı Projesi Başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Tarsus–Mersin Kıyı Kesimi Projesi’nin başlayacağını Ankara’da açıkladı. Tarsus–Mersin Kıyı Kesimi Turi

Zamanb>Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Tarsus–Mersin Kıyı Kesimi Projesi’nin başlayacağını Ankara’da açıkladı.

Tarsus–Mersin Kıyı Kesimi Turizm Projesi İstişare Toplantısı’nı Ankara’da Mersin milletvekilleri ile gerçekleştiren Mersin delegasyonunu kabul eden Bakan Mumcu, Tarsus–Mersin Kıyı Kesimi Projesinin başlayacağı müjdesini verdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya Mustafa Özyürek, Hüseyin Güler ve Ömer İnan dışında tüm Mersin milletvekilleri ve Mersin eski milletvekili Edip Özgenç de katıldı. Yakın gelecekte Tarsus–Antakya arasının dünyanın önemli turizm destinasyonlarından biri olacağına inandığını belirten Mumcu, “Mersin–Adana ve Antakya’da olağanüstü bir potansiyel görüyorum. Bunun için çok büyük bir adım attık. Antalya gibi gelişmiş turizm bölgelerinde yatırımcının ödediği paraları biz Mersin–Tarsus Turizm Projesi gibi gelişmeye başlamış bölgelerin altyapılarına harcayacağız. 2 ay içinde yatırımın başlayacağını düşünüyorum. Bundan sonraki ihalelere katılım artacak. Antalya bölgesindeki ihaleden iyi rakam bekliyorum. Üstüne biz de koyunca buranın sorununu halledeceğiz. Bence Tarsus’un fiziki koşulları Belek’ten daha iyi. 20 yıl sonra Tarsus bu bölgenin yani Belek’in önüne geçecektir bana göre. Bu bölgede özgünlük ve çeşitlilik var. Ben burada çok büyük nimetler görüyorum. Tarsus bir ürün olacak. Nasıl ‘ben Side’yi istiyorum’ deniliyorsa, ‘Tarsus’u istiyorum’ dedirteceğiz.” diye konuştu.

Turizm Projesi ile ilgili milletvekillerine bilgi veren Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kadri Şaman, “Yerel yönetim temsilcileri ve sivil toplum örgütleri olarak 8 Haziran 2004 tarihinde Mersin’de bir toplantı yaptık. Bu toplantının amacı Tarsus–Mersin Kıyı Kesimi Turizm Projesiyle ilgili görüş ve bilgilendirme yapmaktı. Sizlerin de bildiği gibi burası turizm bölgesi ilan edildi ve yatırıma açıldı. Bu yıl içerisinde Turizm Bakanlığı’mızın bu konuyla ilgili ihaleleri oldu. Mersin potansiyelleri ve ekonomik odakları çok olan bir il. Bunlardan en önemlisi de turizm sektörümüz. Ancak turizmde belirli bir noktaya gelemedik. Şu anda ilan edilen bu turizm bölgesi Mersin’in turizm sektörü açısından önemli bir proje. 11 Ocak 2004 yılında Başbakanımızın da yapmış olduğu bir basın toplantısında 2. turizm hamlesi olarak yapmış olduğu açıklamada bizim bölgemizi pilot bölge olarak ilan etmişti. Yani bu bir nokta bugünkü hükümetimizin bir programı niteliğini taşıyor. Bu bölge 12 bin yatak kapasiteli bir bölge olacak. 500 milyon dolar civarında bir yatırım yapılacak ve 6 bin civarında istihdam oluşturacak. Bugünkü işsizlik ortamında, almış olduğumuz göçün de getirdiği problemlerle Mersin’in işsizlik boyutunu hepimiz biliyoruz. Buranın bir cazibe merkezi haline gelebilmesi ve yatırımcıların buraya yatırım yapabilmeleri için önce altyapının devlet tarafından çok ivedi bir şekilde yapılması gerekiyor. Sivil toplum örgütleri olarak Mersin’in bir turizm mastır planının yapılması gerektiği görüşündeyiz.” diye konuştu.

Mersin’in 60–70’li yıllarda bakir olduğunu belirten Mersin Milletvekili Dengir Fırat, “Benim ümitsizliğimi ümide dönüştürmeye başladınız. Çünkü ben Mersin turizminin ölmüş olduğunu söylerdim hep. Sadece Mersin olarak düşünmemiz lazım. Samandağ’dan başlayıp Silifke’ye kadar olan sahilin tamamı kumdur. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar uzun bir sahil ve bu kadar kumsal bir alan ve iyi bir iklim bulabilmek mümkün değil. Bu kadar Mersinli insanın bir araya gelmesi ve bir şeyi başlatmalarından dolayı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mersin-tarsus-kiyi-projesi-basliyor_13493.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!