Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mersinli Mühendislere İşletmelerde Enerji Kalitesi Semineri

Elektra Elektronik ve TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şubesi işbirliğinde düzenlenen “Enerji Kalitesi Çözümleri” seminerlerinin 4’üncüsü Mersin’de gerçekleşti.

yapi.com.tr
Mersinli Mühendislere İşletmelerde Enerji Kalitesi Semineri

Elektra Elektronik, “Enerji Kalitesi Çözümleri” konulu seminerlerinin 4’üncüsünü TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şubesi işbirliğiyle 11 Ekim Cuma günü Marehan Convention Center’da gerçekleştirdi. Daha önce sırasıyla Karaman, Mersin ve Gaziantep’te düzenlenen “Enerji Kalitesi Çözümleri’’ seminerlerinin devamının ise Konya, Kayseri, Adana ve İstanbul’da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Mersinli mühendisler ve sektör profesyonellerinin bir araya geldiği seminerde konuşmacı olarak yer alan Elektra Elektronik Ar-Ge Müdürü Ender Kasım, işletmelerde enerji kalitesinin önemi ve elektriksel kirlilik anlamına gelen harmonikleri yok etmenin yolları ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Bu noktada enerji kalitesi ölçümünün önemine dikkat çeken Ender Kasım, “Güç elektroniğinde yaşanan gelişmelere paralel olarak üretilen modern cihazlar, hem enerjiyi verimli kullanıyor hem de kullanıcıya ek olanaklar sunuyor. Ancak şebekeden yüksek akım harmonik içerik (elektriksel kirlilik) çeken bu cihazlar, elektrik şebekesinde birçok probleme ve bozulmalara neden olabiliyor. Bu bozulmaların miktarının saptanması amacıyla sistemlerde enerji kalitesi ve harmonik ölçümlerinin yapılması gerekiyor.

Enerji kalitesi ve harmonik ölçümlerini gerçekleştirmek ise gerçek anlamda mühendislik bilgisi gerektiriyor. Ölçüm yapılacak noktaların seçimi ve sistemde bulunan yüklerin incelenmesi ölçüm açısından büyük önem arz ediyor. Ölçümlerin doğru olarak değerlendirilmesi ve sisteme uygulanması, gereken en doğru, uygun ve ekonomik çözümün bulunması ancak bu şekilde mümkün olabiliyor’’ diye konuştu.

Enerji kalitesi sorunlarına ve yüksek meblağlı reaktif güç cezalarına son
Endüstride ve ticari tesislerde elektriksel kirlilik anlamına gelen harmonik ve yüksek nötr toprak gerilimi kaynaklı enerji kalitesi problemlerinin önüne geçmeyi, iş kayıplarını ve üretim verimsizliklerini ortadan kaldırmayı hedefleyen Elektra Elektronik, vermiş olduğu seminerde yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda Türkiye’nin ilk ve tek yerli üretim aktif harmonik filtrelerini ürettiğini aktardı. Dünya çapında sektördeki en yüksek performansa sahip aktif harmonik filtreleri üreten şirketlerden biri olan Elektra Elektronik, akredite test kuruluşlarında test edilip uluslararası standartlara uygunluğu tescil edilen bu ürünüyle Türk elektronik sanayisinin gerçek anlamda Ar-Ge gerçekleştiren firmalar arasında yer alıyor.

Enerji kalitesi sorunları yaşayan firmalara yüksek katma değerli çözüm sunan Elektra Elektronik, işletmelerdeki elektronik cihazların doğru ve tam randımanlı olarak taahhüt edilen zamana kadar sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayarak cihazların ömrünü uzatıyor. En güncel ekipmanlar ve en yeni teknolojiyle üretilen Elektra Elektronik aktif harmonik filtreler, muadillerine göre daha az enerji harcıyor. Güç kalitesini iyileştiren ürün, işletmelerdeki enerji kalitesinin sürdürülebilir ve sürekli olmasını sağlıyor.

Güvenli ve sürekli elektrik için kesin çözüm
Elektra Elektronik’in ürettiği aktif harmonik filtrelerin elektrik sistemlerinin güvenli ve stabil olmasının öncelikli ihtiyaç olduğu demir çelik, denizcilik, sağlık, tekstil, otomotiv ve bankacılık gibi sektörlerde enerji kalitesi açısından kritik önem taşıdığının ifade edildiği seminerde, ürünün elektrik şebekelerinde harmonik kirliliğin giderilmesinde büyük rol oynayarak düşük enerji kalitesinin sebep olduğu problemlerin de önüne geçtiği belirtildi.

Enerji şebekesinden sıklıkla etkilenen hassas üretim tesisleri, data center’lar, ofis binaları, alışveriş merkezleri gibi tesislerin yanı sıra rüzgar ve güneş santrallerinde de kullanılan bu yeni nesil ürün, değişken enerji yüklerinin yoğun olduğu işletmelerde akım ve gerilim kirliliklerini ortadan kaldırarak elektrik enerjisinin güvenli ve sürekli arzına olanak sağlıyor. Modüler yapısıyla kolaylıkla kapasite artırımına gidilebilen Elektra Elektronik aktif harmonik filtreler, sistemdeki akım dengesizliğini düzenleyerek nötr hattının akımını yok ediyor

http://www.yapi.com.tr/haberler/mersinli-muhendislere-isletmelerde-enerji-kalitesi-semineri-_175550.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!