Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Meslek Odalarından Ortak Açıklama

TMMOB çatısı altındaki meslek odaları, İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin 1/100 000 ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı için 'yürütmeyi durdurma' kararı alması üzerine ortak bir açıklama yaptı.

yapi.com.tr
Meslek Odalarından Ortak Açıklama

b>TMMOB çatısı altındaki meslek odaları, İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin 1/100 000 ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı için 'yürütmeyi durdurma' kararı alması üzerine ortak bir açıklama yaptı. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi imzasını taşıyan açıklamada, planın askı süresinde yapılan itirazların dikkate alınmadığı hatırlatılıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı ve İMP yetkililerinin açıklamalarının aksine, meslek odalarının görüşlerinin ve katkılarının alınmasının söz konusu olmadığı savunuluyor, 'çağdaş ve bilimsel bir istanbul planlamasının ivedi olarak gerçekleştirilmesi' çağrısı yapılıyor.

Açıklama şöyle:

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden BİMTAŞ A.Ş. bünyesinde oluşturulan İMP (İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi) tarafından hazırlanan 1/100 000 ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14.07.2006 tarihli toplantısında oy birliği ile kabul edilmesinin ardından, 22.08. 2006 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından da onaylanarak 28.08.2006 tarihinde askıya çıkarılmıştır. Askı süresinde yaptığımız itirazlar dikkate alınmadan plan yürürlüğe sokulmuştur.

Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve İMP yetkilileri tarafından, meslek odalarının da bu planın katılımcılarından olduğu biçiminde sürdürülen yanıltıcı propaganda çalışmalarına, katılım, bilgilendirme ve şeffaflık konusundaki reklâm amaçlı gerçek dışı açıklamalarına karşın, planın hazırlanma süreci boyunca TMMOB’ye bağlı meslek odalarının görüş ve katkılarının alınması söz konusu olmamıştır. Katılımcılık ve şeffaflık maskesiyle pazarlanmaya çalışılan 1/100 000 Ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı, teknik olarak yeterli olmayan, planlama ciddiyetiyle hiç bağdaşmayan, ciddi sakıncalar içeren, kente insan öncelikli değil, rant ve pazarlama öncelikli bakan bir yaklaşımın ürünüdür. Uygulandığı takdirde, İstanbul’un sorunlarını çözmek bir yana, gelişimini bugünkünden de daha tehlikeli boyutlara sürükleyecek, kentin tarihi ve doğal değerlerinde geri dönülmez tahribatlar yaratacaktır.

Ayrıca, bu plan, plan yapma yetkisi olmayan İMP tarafından hazırlanmıştır ve bu nedenle, 'yasal açıdan yok hükmünde'dir.

Bütün bu gerekçelerle, TMMOB’ye bağlı meslek odaları olarak 1/100 000 ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı’nın iptali için açmış olduğumuz davalardan birinde –İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin davasında- yargı 'yürütmeyi durdurma' kararı aldı.

Plan hazırlıkları süresince görüş ve önerilerimizi dikkate almayan yetkililere bu aşamada, daha fazla zaman kaybetmeden gerçek anlamda katılımcı bir sürece bağlı olarak 'çağdaş ve bilimsel bir istanbul planlamasının ivedi olarak gerçekleştirilmesi' çağırımızı yineliyoruz..."

http://www.yapi.com.tr/haberler/meslek-odalarindan-ortak-aciklama_58033.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!