Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul Çevre Düzeni Planı Meclis’te Onaylandı

Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan 1/100.000'lik Çevre Düzeni Planı, Avrupa Yakasını 4 ve Anadolu Yakası 2 alt bölgeye ayırarak 2023 yılına kadar yapılacak yatırım ve yerleşimleri belirliyor.

ibb.gov.tr
İstanbul Çevre Düzeni Planı Meclis’te Onaylandı

b>Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan 1/100.000'lik Çevre Düzeni Planı, Avrupa Yakasını 4 ve Anadolu Yakası 2 alt bölgeye ayırarak 2023 yılına kadar yapılacak yatırım ve yerleşimleri belirliyor. Buna göre; İstanbul’da yeni iş merkezleri oluşturulacak, ulaşımda raylı sistem ve deniz taşımacılığı ön plana çıkacak, Tarihi Yarımada üretim faaliyetlerinden arındırılacak.

İstanbul’un planlı imarını ve yapılaşmasını sağlayacak İstanbul Çevre Düzeni Planı, bugün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi tarafından (İMP) 10 aylık çalışma sonucunda hazırlanan 1/100.000'lik Çevre Düzeni Planı’yla, İstanbul'da 2023 yılına kadar yapılacak yatırım ve yerleşimler belirlenecek. Çevre Düzeni Planı’nında yeralan değişiklikler şöyle;

İstanbul’da yeni merkezi iş alanları oluşturulacak
Planlama Alt Bölgeleri oluşturulacak, arazi kullanım kararlarının stratejik değerlendirmeleri ile birlikte Avrupa Yakası 4 ve Anadolu Yakası ise 2 alt bölge olarak planlanacak. Zeytinburnu, Tarihi Yarımada ve Ayazağa ekseni İstanbul’un en temel sorunu olan tek merkezli işleyişinin yer aldığı alan. Nitelikli ofis yerleşkeleri ihtiyacı, mevcut merkezi iş alanlarında yeterince karşılanamıyor. Bunun için yeni alanlar belirlenecek. Kâğıthane ve Alibeyköy, dönüşüm sürecine girebilecek sanayi alanlarıyla kuzeye gelişme eğilimi gösteren merkezi iş alanı işlevlerini batıya yönlendirmek üzere yeniden planlanacak.

Çorlu Havaalanı sivil havacılığa tahsis edilecek
Atatürk Havalimanı genişletilerek Sabiha Gökçen ile koordineli hale gelecek. Çorlu Havaalanı, sivil havacılığa tahsis edilecek, Haydarpaşa Limanı'nda sürdürülen faaliyetler kısa vadede Ambarlı Limanı'na kaydırılacak. Orta ve uzun vadede Gümüşyaka'da yeni bir liman yapılacak. Yük taşımaları deniz araçlarıyla çözülecek. Ro-Ro ile Ro-La (kamyonların gemi veya demir yolu ile taşınması) sistemleri entegre edilecek. Pendik, Ambarlı ve Gümüşyaka ile Güney Marmara Limanları arasında Ro-Ro hatları düzenlenecek.

Tarihi Yarımada, üretim faaliyetlerinden arındırılacak
Tarihi Yarımada'nın yapı stokunu aşındıran üretim faaliyetlerinden arındırılması, sur içi bölgelerinin gece gündüz kullanım düzeylerindeki farkının azaltılması, Haliç sahil boyu alanlarının atıl durumlarının giderilmesi gibi sorunların çözümü için müdahaleler gerçekleştirilecek. Gaziosmanpaşa, Güngören ve Bayrampaşa ilçelerinin günlük ihtiyaçlarının Tarihi Yarımada'nın dışından ve batıda geliştirilmesi için alt merkezler oluşturulacak.

İkitelli Sanayi Bölgesi'nin sıhhileştirilmesi ve kademeli olarak hizmet sektörüne yönlendirilmesi için bir alt merkezin gelişmesine imkân verecek raylı sistem kurulacak. Esenler, Bağcılar, Bahçelievler, Gaziosmanpaşa, Güngören ve Bayrampaşa ilçelerinin oluşturduğu yerleşme sistemi mekânsal, sosyal ve ekonomik rehabilitasyona alınacak.

Zeytinburnu'nda, bir alt merkez niteliği gösteren Bakırköy'ün, bu işlevini yerine getirmesinde tamamlayıcı nitelik taşıyan yeni mekânsal organizasyonların kentin batısında geliştirilmesi olanağı yaratılacak, Merkezi işlevler, Haliç'in kuzeyinden, raylı sistemler yardımıyla batıya kaydırılacak ve Bayrampaşa'da sanayinin dönüşümüne katkıda bulunarak, ana demiryolu ve denizyolu sistemine bağlanacak, TEM'in kuzeyi sanayi alanlarından arındırılacak.

Kıraç ve Beylikdüzü’ndeki sanayi alanları, Hadımköy’e odaklanan yatırım eğiliminin yönlendirildiği bölge olacak. Yakuplu, Büyükçekmece, Gürpınar, Mimarsinan, Kumburgaz, Celaliye, Selimpaşa, Kavaklı, Silivri ve Gümüşyaka'nın oturduğu Batı Koridoru’nun gelişimi, Büyükçekmece ve Küçükçekmece Havzaları ile kuzeydeki orman alanlarına olan gelişme baskısının bertaraf edilmesine hizmet etmek üzere planlanacak. Büyükçekmece Çekim Merkezi olacak. Gölün batısı, ekonomik faaliyetlerinin iyileştirilmesine hizmet edecek bir çekim merkezi haline getirilecek.

Gelişen teknolojilerin en üst düzeyde kullanılabileceği hastaneler, üniversiteler, teknopark, fuar, rekreasyon ve spor alanları olacak. Uçlara Lojistik Depoları Yapılacak, Transit taşımacılık konusunda İstanbul Metropolü'nün bir durak veya güzergâh olarak kullanılmasının önlenmesi için iki kanat uçlarında lojistik ihtisas bölgeleri bağlantılı transfer odakları oluşturulacak. Doğu Üçgeni şekillendirilecek. Anadolu Yakası'na ilişkin makro arazi kullanım kararları, Kartal - Pendik - Tuzla alt bölgelerinde şekillenecek. Buralarda lojistik merkezlerin gelişmesi planlanacak.

Pendik ve Tuzla, Anadolu Yakası'nın yeni çekim merkezi olacak
Pendik ve Tuzla, üniversite altyapılarının geliştirilmesi, spor ve fuar alanlarına konu edilmesi, ulaşım ve lojistik faaliyetlerinin bütünleştiği bir çekim merkezi kimliği kazanması ve güçlenmesi için yeniden planlanacak. Hizmetler sektöründe uzmanlaşmış nitelikli ofis yerleşkeleri, kamusal alanları ve kültür yapılarıyla öngörülen Kartal alt merkez gelişiminin metropolün tek merkezli yapısından kurtulmasına katkıda bulunması amaçlanacak, Maltepe Kurtköy'e bağlanacak.

Anadolu Yakası için geliştirilen bir diğer fiziki gelişme konusu, TEM ile E - 5 arası bağlantı yollarının çeşitlenmesi olacak. Doğu batı yönünde Maltepe - Kurtköy arasında sürekliliği olan bir ara yol yapılacak, Kadıköy-Üsküdar yakınlaşacak. Kadıköy’ün Üsküdar ile kuracağı mekânsal ve işlevsel birlikteliğin Marmaray Projesi’nin tamamlanması sonrasında önemi artacak.

Planla ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-cevre-duzeni-plani-mecliste-onaylandi_47055.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!