Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayan İşçiler Yandı!

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ile Gazi Üniversitesi arasında ''ulusal mesleki standartları ve yeterlilikleri'' belirlemek amacıyla işbirliği protokolü imzalandı. Bir yıllık protokole, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan ile İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu imza koydu.

NTV
Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayan İşçiler Yandı!

STRONG>Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ile Gazi Üniversitesi arasında ''ulusal mesleki standartları ve yeterlilikleri'' belirlemek amacıyla işbirliği protokolü imzalandı. Bir yıllık protokole, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan ile İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu imza koydu.

Rektör Ayhan, protokolün üniversite-sanayi işbirliği açısından önemli bir adım olduğunu ifade ederek, üniversitelerin bilgi birikimini ''insanlığın ve ülkenin menfaatine sunması'' gerektiğini kaydetti.

Koçoğlu da, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından inşaat sektöründe ulusal meslek standartlarını ve ulusal yeterlilikleri belirleme görevinin kendilerine verildiğini anımsatarak, 2012 yılından itibaren mesleki yeterlilik belgesi bulunmayan inşaat işçilerinin sektörde çalıştırılamayacağına dikkati çekti.

İmar Yasasının ilgili maddesinin yürürlüğe gireceği 2 yıl zarfında ''ölçüm, değerlendirme, sınav ve belgelendirme süreci''ne yönelik altyapıyı tamamlamak gerektiğini kaydeden Koçoğlu, bu yönde ilk işbirliği anlaşmasını Gazi Üniversitesi ile imzaladıklarını, önümüzdeki günlerde ODTÜ ve İTÜ ile de anlaşma yapacaklarını ifade etti.

İNTES ve Gazi Üniversitesi arasındaki işbirliği protokolü, ''teknik ve bilimsel niteliğe haiz standart ve yeterlilik çalışmalarının birlikte yürütülmesi, eğitim programlarının geliştirilmesi ve uygulanması, işçilere ulusal ve uluslararası mevzuattan kaynaklanan mesleki belgelerin verilmesi ile aynı çerçevede aday ya da kursiyerlere seviye tespit sınavlarının yapılması'' konularında tarafların ortak çalışma yürütmesini öngörüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mesleki-yeterlilik-belgesi-olmayan-isciler-yandi-_76180.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!