Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Metro Hattındaki Tüm Binalar İncelenmeli!

Metro tüneli inşaatı nedeniyle yan yatan binayla ilgili konuşan İMO İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, “Mühendislik önlemleri alınmamış, metro hattındaki tüm binalar olası bir felakete karşı incelenmeli” dedi.

yapi.com.tr
Metro Hattındaki Tüm Binalar İncelenmeli!

Gaziosmanpaşa Karadeniz Mahallesi’nde Mecidiyeköy Metro tünel çalışmaları nedeniyle 5 katlı bir binanın yan yatması ile ilgili İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi çalışma başlattı. İMO İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, daha önce İstanbul’un çeşitli yerlerinde yapılan tünel çalışmalarında çatlama gibi hasarlara rastlandığını, ancak ilk kez bir binada devrilme durumuyla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, Gökçe, metro tünel çalışmalarında gerekli mühendislik önlemlerinin alınmadığı için hasarın meydana geldiğini belirtti.

Felaket önlenebilir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, proje öncesinde tünel alt kotunu kapsayacak şekilde yapılan sondajlarla, bölge zemininin kumlu ve siltli bir yapıya sahip olduğunun görüldüğünü ve tespit edilen su kuyularının doldurulduğunu açıklamıştı. Gökçe, bu problemlerin giderilebileceği ölçüde çalışma yapılmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Yapılan çalışmalar yeterli düzeyde olmuş olsaydı, zeminin üzerinde bulunan binaların etkilenmemesi gerekirdi. Devrilen binada daha önce belli oranlarda çatlaklar oluşmuş, zemin binayı taşıyamaz noktaya gelince devrilme söz konusu olmuş. Binanın devrilmesi bir sonuçtur, önceden tespit edilebilir bir şeydir. Metro hattında bulunan tüm binalar gözlemlenmeli, binalardaki çatlamalar sıkı bir şekilde denetlenmeli. Belediye tarafından daha önce yapılmış zemin etütleri ve sondaj çalışmaları oradaki binalar dikkate alınarak gözden geçirilmeli. Bunlar yapılırsa can kaybına neden olabilecek olası felaketler önlenebilir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/metro-hattindaki-tum-binalar-incelenmeli_131804.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!