Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metro Tüneli Çarşı Olacak

Yenikapı-Taksim Metro Hattı'na Koruma Kurulu onay vermedi. Atıl durumda kalan 500 metrelik tünel, çarşıya dönüştürülecek. İstanbul Büyükşeh

Sabah
Metro Tüneli Çarşı Olacak

b>Yenikapı-Taksim Metro Hattı'na Koruma Kurulu onay vermedi.

Atıl durumda kalan 500 metrelik tünel, çarşıya dönüştürülecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metronun Yenikapı- Taksim Hattı için Süleymaniye bölgesinde 500 metrelik bir tünel kazısı yaptı. Ancak İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, metro güzergâhı çerçevesinde Haliç üzerinde yapılacak köprü projesine onay vermeyince, tünel kelimenin tam anlamıyla boşa gitti. Böylelikle İstanbullu'nun 20 milyon doları da yeraltına gömüldü.

Haliç geçişi için 1990'da onay veren İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun, 13 yıl sonra köprünün yerinin yanlış olduğu hükmüne varması üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tüm hesapları da suya düşmüş oldu. Anıtlar Kurulu'na sunulan avan proje Unkapanı Köprüsü'nün doğusuna projelendirildi. Metro Köprüsü'nün deniz seviyesinden 13 metre yüksek olduğu ve bunun da tarihi silüeti bozacağını gerekçe gösteren Anıtlar Kurulu, 7 yıldır projeye onay vermiyor ve değiştirilmesini istiyor.

Topbaş'tan garanti
Bunun üzerine devreye giren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 20 milyon doların gömüldüğü yaklaşık 500 metrelik tüneli çarşı yapma kararı aldı. Anıtlar Kurulu'nun önerisine yakın bir proje geliştirdiklerini ve bu yeni projeyle atıl kalacak metro tünelinin yeraltı çarşısı olarak düzenleneceğini söyleyen Topbaş, "Elimizden bir şey gelmiyor. Ama zararın neresinden dönülürse kârdır" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metro-tuneli-carsi-olacak_20168.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!