Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metro ve Büyük Kanal Ulaşımı Felç Edecek

Büyükşehir Belediyesi'nin Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı çalışmaları nedeniyle kentin en önemli ulaşım akslarından birisi olan İnönü Caddesi'nin Askeri Hastane ile Güzelyalı arasındaki yaklaşık 4 kilometrelik bölümünü araç trafiğine kapatacak olmasının yankıları sürerken, bir kötü haber de İZSU'dan geldi. İZSU Genel Müdürlüğü, okulların kapanmasıyla,

Yeni Asır Gazetesi
Metro ve Büyük Kanal Ulaşımı Felç Edecek

Büyükşehir Belediyesi'nin Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı çalışmaları nedeniyle kentin en önemli ulaşım akslarından birisi olan İnönü Caddesi'nin Askeri Hastane ile Güzelyalı arasındaki yaklaşık 4 kilometrelik bölümünü araç trafiğine kapatacak olmasının yankıları sürerken, bir kötü haber de İZSU'dan geldi. İZSU Genel Müdürlüğü, okulların kapanmasıyla, Gazi Bulvarı'nın Basmane Meydanı'ndan Konak'a doğru gidiş yönünü, Büyük Kanal Projesi'ndeki revizyon çalışması nedeniyle 3 ay süreyle kapatma kararı aldı. Basmane Meydanı'ndan Konak'a gidiş yönünün kapatılmasının, kent merkezi trafiğinin kilitlenmesine neden olacağı belirtildi. İZSU'nun açıklaması, her gün kent merkezindeki işlerine ulaşmak için bu yolu kullanan vatandaşları şok etti. İZSU yetkilileri yürütülecek çalışma kapsamında Gümrük Pompa İstasyonu ile Basmane arasına ek hat döşeneceğini ve bu yüzden yolda aç-kapa işleminin yapılması gerektiğini belirtirken, bu çalışmanın ihalesinin 27 Nisan'da yapılacağı öğrenildi.

İhale 27 Nisan'da

İZSU Genel Müdürlüğü, Körfez'e akan kirliliğin önüne geçmek ve evsel atıkları Çiğli'deki Atıksu Arıtma Tesisi'ne yönlendirmek için yapılan Büyük Kanal Projesi'nde revizyona gitme kararı aldı. Son aylarda kamuoyunun da gündemini meşgul eden boru çaplarının küçültüldüğü iddialarını mercek altına alan İZSU, Başkan Kocaoğlu'nun talimatı ile başlattığı araştırmayı geçtiğimiz aylarda tamamladı. Narlıdere ve Alsancak kolektörlerinden gelen atıksuyu, Basmane'den geçen ana kuşaklama kanalına aktaran yaklaşık bin 700 metre uzunluğundaki boruların yetersiz kaldığı anlaşıldı. Gümrük Pompa İstasyonu'ndan çıkan atıksuyun Basmane'deki ana kuşaklama kanalına bin 400 yerine bin 200 milimetrelik borularla aktarıldığı ve bunun sıkıntı yarattığı belirlendi. Bunun üzerine bin 400 milimetrelik yeni hat döşeme kararı alındı. Hat üzerinde yerin röntgenini çeken İZSU, hattın geçeceği güzergah üzerinde irili ufaklı 300'e yakın elektrik, telefon ve kanal geçişi belirledi. Büyük Kanal Projesi'ni rahatlatmak amacıyla döşenecek yeni hat için ihale süreci başlatan İZSU Genel Müdürlüğü, ihale tarihi olarak da 27 Nisan'ı belirledi.

Mevcut boruların pompa istasyonundan pompalanan basınçlı suyu kaldırmadığı için geri teptiğini, bunun sonucu olarak da suyun iç körfeze deşarj edilmek zorunda kalındığını belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, oluşturulacak yeni hat sayesinde sistemin rahatlatılacağını duyurdu. Yeni döşenmesi öngörülen 1400 milimetrelik boru hattının Gümrük Pompa İstasyonu'ndan Şehit Fethi Bey Bulvarı'nı izleyerek Gazi Bulvarı'na döneceğini belirten yetkililer, çalışmalar sırasında hattın geçeceği Gazi Bulvarı'nın Basmane Meydanı'ndan Konak yönüne gidiş yönünün de araç trafiğine kapanacağını duyurdu.

Boru hattının geçeceği güzergah üzerinde yeraltında çok sayıda altyapı elemanı bulunduğunu belirten yetkililer geçtiğimiz aylarda yeraltının rontgeninin çekildiğini, bu çalışmalar sonucu Gümrük Pompa İstasyonu ile Basmane arasında hattın geçeceği yaklaşık bin 700 metrelik güzergah boyunca irili ufaklı 300'e yakın elektrik, telefon kablosu ve kanal olduğunun ortaya çıktığını söyledi. İZSU yetkilileri, "Kimseyi suçlama niyetimiz yok. Biz proje uygulanmış mı, uygulanmamış mı? Uygulanabilir hale getirmek için ne gibi tedbirler alınabilir? Ona bakıyoruz. Tek amacımız sistemi rahatlatmak" dediler.

Çalışmalar sırasında hattın Şehit Fethi Bey Bulvarı'ndan geçecek olması nedeniyle buradaki otobüs duraklarının da kaldırılacağını belirten yetkililer, inşaat bitene kadar bir süreliğine bölgede trafik sıkışıklığı yaşanabileceğini ifade etti. Yaz aylarında sistemdeki su debisinin düşmesi nedeniyle hatlarda su biriktiğini, biriken suyun da koku yaptığını hatırlatan yetkililer, sistemin sigortası niteliğindeki taşkın savakların denize doğru açılan kapaklarından bu kokunun dışarı çıkıp rahatsızlık verebildiğini belirttiler.

Emniyet yetkilileri ise, "Bu caddenin kapanması ile birlikte büyük sıkıntı yaşanacak. Bölgede alternatif yollar olmadığı için, ulaşımda büyük güçlük çekilecek" dediler.

Esnaf: Vergi ödemeyelim

Büyükşehir Belediyesi'nin metro çalışması nedeniyle İnönü Caddesi'nin Askeri Hastane ile Güzelyalı arasındaki yaklaşık 4 kilometrelik bölümünü araç trafiğine kapatma kararı üzerine esnaf, Başkan Aziz Kocaoğlu'ndan kendilerine sahip çıkmalarını istedi. Esnaf adına konuşan Kemal Çeltik, "Bizim halimiz ne olacak? Kimse bir şey söylemiyor. Başkanımız Aziz Kocaoğlu'nun, bu çalışmanın 1 yıl içinde biteceği sözünü vermesini istiyoruz. Bunu kendi ağzından duymak istiyoruz. Ayrıca belediye bu süre içinde bizden emlak vergisi dahil olmak üzere çöp, tabela ilan vergilerini almasın" dedi. Metin Emlak ve Gayrimenkul Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Uysal ise "Bizlere ilk kapandığında, '6 ay sürecek' denmişti ama 3 yılı geçti. Artık dayanacak gücümüz kalmadı" dedi. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da, "Esnaf olarak bu kentin metro işinin acilen bitirilmesini istiyoruz. Esnafımızın daha az zarar görmesi için taleplerini yetkili makamlara ve belediyeye ileteceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metro-ve-buyuk-kanal-ulasimi-felc-edecek_78660.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!