Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metrobüsün ‘Demokrasi’si!

“Metrobüs”, meğer İstanbul’a uygun değilmiş! Ambleminde bile “7 tepe” bulunan bir kente, tutup “en yokuş çıkamayan”, en pahalı otobüsleri; üstelik “denemeden” almışlar! 185 kişilik otobüse 300 kişi binince de Beyoğlu’ndaki nostaljik tramvayın hızına bile ulaşamadığını, ancak “seferler başlayınca” fark etmişler!

Cumhuriyet Gazetesi
Metrobüsün ‘Demokrasi’si!

Kim bilir kaç milyon “fazla”dan harcanarak yerel seçimlerden “önce” Başbakanlı “tören”lerle Boğaz’dan geçirilen “Metrobüs”, meğer İstanbul’a uygun değilmiş! Ambleminde bile “7 tepe” bulunan bir kente, tutup “en yokuş çıkamayan”, en pahalı otobüsleri; üstelik “denemeden” almışlar! 185 kişilik otobüse 300 kişi binince de Beyoğlu’ndaki nostaljik tramvayın hızına bile ulaşamadığını, ancak “seferler başlayınca” fark etmişler!

İlk kez 2007 sonbaharında Hollanda’dan alınan “Phileas” marka otobüsler için “ilk değerlendirme” toplantısı da zaten “bir yıl sonra” yapılmıştı! Ekim 2008’deki “Metrobüs sistemleri’ panelinde İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk diyordu ki; “trafiğe çözüm için seçilmesinin nedeni, yatırım maliyetlerinin düşük olmasıdır”...

Toplu taşım bir yana, turist gezdirmeye bile uygun olmadıkları ancak “kullanılınca” anlaşılan metrobüslerin “test” sürüşleri de yeni yapılıyor. Yakında bir seçim olmadığı için de “motorları değişebilir; sistem yeniden düzenlenebilir” gibi sözde çözümler pervasızca dile getirilebiliyor...

Milliyet’in “garajda yattıkları”nı yazmasından bu yana herkes birbirine soruyor: “Onca paralar boşa mı gitti?..”

CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a soruyor: “Her biri için 2.4 milyon lira ödenen 50 metrobüs hangi teknik şartnameyle alındı; ihale nasıl yapıldı?” Bu ve benzer sorulara gelecek yanıtlar “yuvarlak” olsa bile eminim Kemal Kılıçdaroğlu dosyaya bir dalarsa, köşeli gerçekler ortaya çıkartabilir.

90’larda Sözen’in başlattığı “tercihli yol”u başkan olunca kaldıran Erdoğan’ın; aynısının “gösterişli”sinden başka bir şey olmayan metrobüs yolunu seçim öncesinde törenle tanıtırken böylesine “işe yaramaz” otobüslere onca paranın verilmesini neden Topbaş’tan sormadığı da belki o zaman anlaşılabilir...

‘Metro’pol planı yok!

Ancak benim asıl merak ettiğim, ne “boşuna” ödenen paralar, ne de böylesi bir “akıl almaz” yatırımın kimin ya da kimlerin aklına geldiği... Hele Kadir Topbaş’ın o aklı verenlere nasıl kandığını ise hiç mi hiç merak etmiyorum; çünkü “doğruları gösteren” bilim insanlarımız yerine “Bu projeyle ilah olursunuz” diyen sözde “uzman”(!)ları, pek sevdiğini başka örneklerle de görüyor, yaşıyoruz... Örneğin kent içi karayolu tünellerinin “kesinlikle yanlış” olduğunu hemen tüm ulaşım ve planlama “bilge”lerimiz açık açık toplantılarda söylemiş; Topbaş ise “Siz onlara bakmayın, trafik çok rahatlayacak” diyen “kafadarları”na uymuştu.

Nitekim Prof. Hüseyin Kaptan da İstanbul Metropoliten Planlama Bürosu (İMP) Başkanlığı’ndan bu gibi aymazlıklar çoğalınca istifa etmedi mi? Tüm üniversitelerden yüzlerce akademisyenin bir araya geldiği İMP, yine Topbaş’ın “siyasi yandaşlar”ıyla ürettiği “rant projeleri”ni dayatması yüzünden dağılmadı mı?

Metrobüs de büyük bir “metropoliten proje” olmasına rağmen, ne 1/100 bin, ne 50 bin ne de diğer metropoliten planlarda var... İstanbul ulaşım mastır planında ise “adı” bile yok. Meğer sadece Topbaş ve “sırdaşları”nın kafasındaymış; planlar umursanmadan uygulanmış!..

Bu nedenlerle ben asıl şunu merak ediyorum: “Başbakanlı törenler düzenlenerek alınan oylar ne olacak; nasıl adlandırılacak?” Her şeyi bilen araştırma şirketlerimiz şunu da bulabilirler mi: “İstanbul’daki AKP oylarında metrobüs hayranlığının oranı nedir?”

Sakın buna da “demokrasi” demeyin!... Halkın “oy”unu alabilmek için her türlü “oyun”un bu denli umarsızca “oynanabildiği” bir rejimin adına, dilbilimcilerimiz artık bir isim bulmak zorundalar... Çünkü demokrasimiz sonunda metrobüse benzemiş durumda; “adıyla özü farklı” ve üstelik “kandırıyor”...

http://www.yapi.com.tr/haberler/metrobusun-demokrasisi_68626.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!