Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Metrocity AVM, Ortadoğulu Yatırımcıların İlgisini Çekiyor

Metrocity’ye Lübnanlılar talip oldu. Metrocity’nin yatırımcısı, AVM’ye Ortadoğulu yatırımcılardan ilginin olduğunu doğruladı. Kulislerde konuşulanlara göre Lübnanlılar 50 milyon dolar ön ödeme yaptı, toplam satış bedeli ise 500 milyon doları bulacak.

yapi.com.tr
Metrocity AVM, Ortadoğulu Yatırımcıların İlgisini Çekiyor

Perakende sektörü son günlerde Metrocity alışveriş merkezinin satıldığına ilişkin iddiayı konuşuyor. Buna göre; Metrocity’yi Lübnanlı bir grup satın aldı, ön ödeme olarak da 50 milyon dolar verdi. Metrocity’nin satış fiyatının ise 430 milyon dolardan aşağı olmayacağı belirtiliyor. Vatan Gazetesi'nden Necla Dalan'ın haberine göre, sektör yetkilileri, “Metrocity’nin 51 bin metrekare kiralanabilir alanı var. Metrekaresi 60 dolardan hesaplansa ayda 3 milyon, yılda 36 milyon dolar eder. Alışveriş merkezleri satışları 12 yıl üzerinden yapılır genellikle. Burada da aynı süre baz alınırsa 432 milyon dolar eder. Ancak Metrocity, çok değerli olan Büyükdere aksı üzerinde, metro bağlantısı var. Bu nedenle hesaplama 13-14 yıl üzerinden de yapılabilir. Yani satış 450-500 milyon dolardan aşağı olmaz” değerlendirmesini yaptılar.

Metrocity satılırsa Kuveytliler’in ardından Lübnanlılar Türkiye’deki ikinci büyük alışveriş merkezi alımını gerçekleştirmiş olacak. 2007 yılında Cevahir AVM’yi fon kaynağı Kuwait Investment Authority olan St Martins Property 750 milyon dolara almıştı.

Ece Türkiye’nin işlettiği Metrocity ile ilgili bu iddiayla ilgili olarak Metrocity’nin yatırımcılarından Cesur Öztemir ise, şunları söyledi: "Metrocity’ye yabancı yatırımcılardan ilgi var. Piyasa şartlarına göre uygun bir teklif aldığımız takdirde satışı yapabiliriz" dedi.


Özellikle Arap ve Ortadoğu ülkelerinden yatırımcılardan görüşme talebi aldıklarını ve bazılarıyla da görüştüklerini kaydeden Cesur Öztemir, “Görüşmeler yapıyoruz ama henüz satış konusunda alınmış bir karar yok. Piyasa şartlarında teklif olursa neden düşünmeyelim” açıklamasını yaptı.

Öte yandan sektör yetkilileri doğru fiyatı bulursa tüm alışveriş merkezlerinin el değiştirebileceğini belirtiyor. Yetkililer, “İstinyePark’tan Trump’a birçok alışveriş merkezine talip var. Alışveriş merkezlerinin dolu olması, mağazaların cirolarının yüksek olması cazibeyi artıran başlıca unsurlar” değerlendirmesini yaptı.

120 milyon dolar yatırım yapıldı

MetrocIty, 24 katlı ofis binası ve toplam 205 daireden oluşan her biri 26 katlı iki adet rezidans binası ve alışveriş merkezi kompleksinden oluşuyor.  Alışveriş merkezi 1. Levent metro istasyonuna doğrudan bağlantılı...

Türkiye’nin altından metro geçen ilk alışveriş merkezini içeren proje Ağım ve Öztemir aileleri tarafından arsa bedeli hariç 120 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirildi. Alışveriş merkezi 5 kat üzerinde 175 mağaza, restoran ve cafesi, 1.200 araç kapasiteli kapalı otopark ile hizmet veriyor.

ETİKETLER: AVM Metrocity
http://www.yapi.com.tr/haberler/metrocity-avm-ortadogulu-yatirimcilarin-ilgisini-cekiyor_132883.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!