Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metro'dan Arabistan'a 20 Milyon Dolar Yatırım!

Metro Holding’in iştiraki Mepet, Suudi Arabistan’da Mekke-Medine otoyolunda, 20 milyon dolarla maliyetle yeme-içme, alışveriş, dinlenme, ibadet, konaklama ve yakıt ikmalini bünyesinde barındıran tesis inşa edecek.

yapi.com.tr
Metro'dan Arabistan'a 20 Milyon Dolar Yatırım!

Proje için Medine Emirliği’ne bağlı “Medine’yi Geliştirme Kurumu” tarafından oluşturulan ihale, Mepet ve Suudi “Badr AL-Avaliye EST.” şirketinin yüzde 50’şer ortaklığında oluşturulan konsorsiyum ile kazanıldı. Radikal Gazetesi'nn haberine göre projenin ilk adımı Suudi Arabistan’da 11 Mart 2013’te Medine Emiri Prens Faysal Bin Salman Bin Abdülaziz’in de katılımıyla imzalanan anlaşma ile atıldı. Bir yıl içinde ortalama 3.2 milyon binek araç ve 128 bin otobüs ile yaklaşık 18 milyon kişiye hizmet verilmesi planlanan projede yeme-içme, alışveriş, dinlenme, ibadet, konaklama, araç bakım ve yakıt ikmal gibi hizmetler verilecek. Proje hem Hac ve Umre ziyaretlerinde Mekke Medine şehirleri arasında seyahat eden hacı adaylarının hem de yıl boyunca bu otoyolu kullanacakların ihtiyacı olan tüm hizmetleri içinde bulunduracak. Suudi Arabistan’da bu kapsamda ilk olacak proje, toplamda 300 bin metrekarelik alanın 150 bin metrekarelik bölümünde karayolunun her iki yönünde konumlandırılarak planlandı. Süreç içerisinde kalan alan üzerine de yeni yatırımlar yapılması planlanıyor. İhale şartnamesinde 2.5 yıl inşaat süresi verilen ancak Mepet’in 1.5 yılda tamamlamayı planladığı yatırımın maliyeti ise yaklaşık 20 milyon dolar. Projenin inşaat tamamlandıktan sonra 20 yıl süreyle işletmesini de yürütecek olan Mepet, tüm yatırım maliyetlerini 6.5 yılda karşılamayı hedefliyor.

Ortadoğu ’da yatırıma devam

Metro Holding CEO’su ve Mepet Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ertan Çakır “Mekke-Medine otoyolu üzerindeki büyük ihtiyaç sebebi ile hayata geçirdiğimiz proje, kapasite ve kalitesiyle ilk olacak. Proje ile birlikte Metro Holding olarak, Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu ve yakın coğrafyada ki ülkelerde, karayolu yolcu taşımacılığı, kargo taşımacılığı, otobüs yolcu terminal işletmeciliği, otelcilik, yol tesis işletmeciliği ve gıda perakendeciliği başta olmak üzere önümüze çıkan fırsatları değerlendirmeye ve yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi. Mekke Medine karayolunun ortasında yolun iki yönünde konumlanacak 2 tesisin herbirinde, 8 fastfood, 4 ana restoran, 1 market, 1 hediyelik eşya mağazası, 4 arabaya servis noktası, 36 odalı otel, 1600 kişinin aynı anda ibadet edebileceği cami, ağır vasıta ve binek araçlar olmak üzere 2 akaryakıt istasyonu ve bakım üniteleri, yönetim ofisleri ve lojmanları bulunuyor.

Akaryakıt dağıtımına girecek

Mepet geçen yıl 30 milyon müşteriyi tesislerinde ağırladı. 2011 yılında halka açılan şirketin yurtiçinde 26 farklı lokasyonda 80’i aşkın tesisi ve 26 akaryakıt istasyonu bulunuyor. Mepet Genel Müdürü Kazım Afşar, “ Türkiye ’nin en büyük 500 şirketi arasında yer alan firmamız 2012 yılı sonu itibari ile 317milyon TL ciroya ulaştı. 2013 yılı ciro hedefimiz ise 400 milyon TL yi aşmak. Önümüzdeki iki yıl içerisinde akaryakıt dağıtım işine girmeyi planlıyoruz” dedi.

ETİKETLER: Metro turizm Mepet
http://www.yapi.com.tr/haberler/metrodan-arabistana-20-milyon-dolar-yatirim-_106200.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!