Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metronun Çözümü YİD'den Geçiyor

Son seçimlerde MHP’nin oyunda önemli bir yükselme sağlayan Mansur Yavaş, Ankara için çözüm önerileri getirmeye devam ediyor. Hükümetin, seçim öncesinde metronun Ulaştırma Bakanlığı tarafından tamamlanacağı sözünü vermesine rağmen, ilgili yasal düzenlemede Ankara’yı dışarıda bırakmasına tepki gösteren Yavaş, bu konuda en akıllıca çözümün,

Hürriyet Gazetesi
Metronun Çözümü YİD'den Geçiyor

Son seçimlerde MHP’nin oyunda önemli bir yükselme sağlayan Mansur Yavaş, Ankara için çözüm önerileri getirmeye devam ediyor. Hükümetin, seçim öncesinde metronun Ulaştırma Bakanlığı tarafından tamamlanacağı sözünü vermesine rağmen, ilgili yasal düzenlemede Ankara’yı dışarıda bırakmasına tepki gösteren Yavaş, bu konuda en akıllıca çözümün, yap-işlet-devret modeli olduğunu söyledi.

Yerel Seçimlerde aldığı yüzde 27 oy oranıyla, Başkent’te en çok konuşulan isimlerden biri olan MHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Melih Gökçek’in ve hükümetin seçim dönemindeki en büyük vaadlerinden biri olan, "Metroyu Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte tamamlama" sözünün suya düşmesi üzerine suskun kalan belediyeye tepki gösterdi. Yavaş, "Bu konuda en akıllıca çözüm, yap-işlet-devret modelidir" dedi.

Gökçek’in vaadinin çıkmaza girdiğini ve bu konuda yapılacak en akıllıca çözümün yap-işlet-devret modeli olduğunu savunan Yavaş, "Seçimler öncesinde, metronun yapılmasıyla ilgili finansman sorununu hükümetin desteğiyle çözeceklerini belirten Melih Gökçek’in bu projesi, Ulaştırma Bakanlığı ile ortak şirket kurulmasını sağlayacak hükmün yasa tasarısından çıkartılmasıyla çıkmaza girdi" diye konuştu. Yavaş ayrıca şunları söyledi:

"Seçim döneminde Ankaralılara verdikleri sözü tutmaları gerek. Ancak maalesef tutamayacaklarının işaretini veriyorlar. Hükümetle beraber yapamayacaklarsa vakit kaybetmeden yap-işlet-devret modeliyle yapmaları gerekmektedir. Seçim döneminde de hep söyledik; metronun bitirilmesi için en akıllıca çözüm budur. Ulaşım sorunuyla her gün boğuşan Ankaralılar artık kandırılmamalı. Cumhuriyetimizin Başkentinde metronun hayal olarak nitelendirilmesi büyük bir ayıptır."

Bakanlığa devrinden vazgeçildi

TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu’nda görüşülen tasarıda yer alan ve şehirlerdeki metro sistemlerinin inşa işinin Ulaştırma Bakanlığı’na devrini öngören madde, tasarıdan çıkarıldı. Komisyon görüşmelerinde, yasa tasarısında yeni bir değişiklik yapılmazsa, tamamlanması için 1.5 milyar dolara ihtiyaç duyulan Ankara Metrosu’nun yapım işinin Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmesinden vazgeçilmiş olundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metronun-cozumu-yidden-geciyor_69032.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!