Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metropolis Uyanıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi adına Prof.Dr. Recep Meriç’in başkanlığında arkeologların Metropolis kalıntılarında zamanla yarışı sürüyor. Metropolis Ant

Türkiye
Metropolis Uyanıyor

okuz Eylül Üniversitesi adına Prof.Dr. Recep Meriç’in başkanlığında arkeologların Metropolis kalıntılarında zamanla yarışı sürüyor.

Metropolis Antik Kenti, İzmir’in Torbalı ilçesi sınırları içindeki Yeniköy ve Özbey köyleri arasındaki bir tepenin üzerinde Küçük Menderes’e tepeden bakıyor. Efes’e 30 km, İzmir’e 40 km uzaklıktaki Metropolis’e bu yıl da bir grup arkeoloji öğrencisi kazı yapmak üzere geldi. Gençler, Prof.Dr. Meriç’in başkanlığında dişlerini tırnaklarına takıp tarihi gün ışığına çıkarmak için uğraşıyorlar.


35 kişilik genç ekip
Phillip Morris/Sabancı şirketinin desteğiyle 1992’den bu yana yürütülen Metropolis kazılarında, ilk önce 4 bin seyir kapasiteli tiyatro ortaya çıkarıldı. Roma döneminde mermerle kaplanan orkestra zemininin etrafı sunaklar ve soylu koltuklarıyla çevrili. Bizans döneminde fonksiyonunu kaybeden tiyatro, restore edilerek tekrar oyunların segilendiği, konserlerin verildiği mekan haline getirilmiş.
Meclis binasının hemen kuzeyinde bulunan Apollonios yazıtı ise M.Ö, 2. yüzyıl için önemli bir tarihi kaynak olarak nitelendiriliyor. Yazıtta, “Metropolis’in değerli evladı, kahraman, kent sorunlarını çözmesini bilen, Bergama Krallığı bütçesinde Metropolis gençlerinin yetişmesi için kaynak sağlayabilen Apollonios, Akhisar yakınındaki isyancı Aristonikos’a karşı yapılan savaşta diğer Metropolisli gençlerle birlikte ölmüştür. Onun anısına hazırlanan anıt kent meydanının en iyi görülen köşesine dikilmesi istenmiştir” sözleri yer alıyor. Metropolis’in Genç Helenistik dönemde Bergama Krallığı’na bağlı olduğunu belirten Prof.Dr. Recep Meriç, “35 kişilik ekiple bugüne kadar yapılan kazılarda tiyatro, meclis binası, stoa (üstü kapalı gezi yolu), tuvaletle iki zengin konutu ve hamamı tamamen ortaya çıkardık. Kentin şu an ulaşabilen bölümünde ortaya çıkarılan hamamın, fil ayaklı sütunlar üzerinde bulunduğunu, iki katlı olduğunu ve tonoz tipi çatısıyla Anadolu’daki en iyi korunmuş Roma tipi hamamlardan birisi olduğunu gördük” diyor.

Çok düzenli bir kent
Metropolis hamamında sıcaklık, döşeme altında bulunan ısıtma sistemi, zemine yerleştirilen içi boş tuğlalarla sağlanıyormuş. Temiz ve atık su kanalları ile tuğla döşemeleri çok iyi korunmuş.

Metropolis’te bugüne kadar ortaya çıkarılan yapılar, düzenli bir kent planı organizasyonunun varlığını işaret ediyor. 2003 döneminde yapılan çalışmalar sonucunda, ortasında avlu ve havuz bulunan konutlar ortaya çıkarılmış. ‘Atriumlu Ev’ olarak adlandırılan bu yapıların birisinde ‘İyi Şanslar’ anlamına gelen, Latince ‘Bona Fortuna’ ibaresi bulunan bir mozaik güzelliğini hâlâ koruyor. Metropolis gezisinin son gecesinde ‘Grup Rapsodi’nin verdiği konser de tarihi mekanı adeta başka bir boyuta götürmüş oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metropolis-uyaniyor_18572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!