Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metropolitan'a 'Koç'tan İki Galeri

Vehbi Koç Vakfı, yılda 4.5 milyondan fazla ziyaretçinin gittiği New York Metropolitan Müzesi 'nin 2011 yılında yenilenmiş ve genişletilmiş olarak ziyarete açacağı İslam Eserleri Bölümü 'nde yer alan iki adet Osmanlı Sanatları Galerisi 'ne destek verme kararı aldı. Müzeye 10 milyon dolar destek sağlayan Koç ailesinin ismi, iki galeride 75 yıl

Radikal Gazetesi
Metropolitan'a 'Koç'tan İki Galeri

Vehbi Koç Vakfı, yılda 4.5 milyondan fazla ziyaretçinin gittiği New York Metropolitan Müzesi 'nin 2011 yılında yenilenmiş ve genişletilmiş olarak ziyarete açacağı İslam Eserleri Bölümü 'nde yer alan iki adet Osmanlı Sanatları Galerisi 'ne destek verme kararı aldı. Müzeye 10 milyon dolar destek sağlayan Koç ailesinin ismi, iki galeride 75 yıl boyunca kalacak.

Vehbi Koç Vakfı’nın kuruluşunun 40. yıl dönümü çerçevesinde gerçekleştirilen işbirliği neticesinde, Koç Ailesi adını taşıyacak iki galeriden ilkinde, Osmanlı İmparatorluğu’nun gücünü ve itibarını doruğa çıkaran Kanuni Sultan Süleyman döneminin eserleri yer alacak. 1494-1566 yılları arasında hükümdarlık yapan Kanuni döneminde, saray halkının elinden çıkan İznik çinisinden kaligrafilere, resimlerden ipekli dokumalara kadar pek çok tarihi sanat eseri Koç Ailesi Osmanlı Sanat Galerisi’nde sergilenecek. ‘The Greater Osmanlı World’ teması ile hazırlanan ikinci galeride ise Osmanlı sanatının çok daha geniş bir alanda, özellikle de Anadolu’da ortaya çıkan en güzel örnekleri sunulacak. 16. yüzyılın oymalı ve varaklı ahşap tavan işlemeleri altında Anadolu motifleriyle bezenmiş Osmanlı halıları, dokumaları bu galeride tarih meraklıları ile buluşacak.

Metropolitan Müzesi tarafından Mütevelli Heyeti Şeref Üyeliğine seçilen Rahmi M. Koç, “Metropolitan Müzesi’nin bu teveccühü ile hem şahsım hem de ülkem adına onur duydum. Osmanlı, tarihe muazzam bir imza attı, çok güçlü bir yapı kurdu. Bunu tüm dünyayla buluşturmayı Koç Ailesi olarak bir görev biliyoruz” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metropolitana-koctan-iki-galeri_74139.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!