Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mevlana Kenti, Ankara'nın ‘Banliyösü’ Olmaya Aday

17 Aralık’ta başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla deneme seferlerine başlayacak olan Konya-Ankara hızlı treni, kentte özellikle konut sektörünü heyecanlandırıyor.

yapi.com.tr / AA
Mevlana Kenti, Ankara'nın ‘Banliyösü’ Olmaya Aday

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 17 Aralık'ta deneme seferlerine başlayacak olan Konya-Ankara hızlı treni, kentte özellikle konut sektörünü heyecanlandırıyor.

Konya Emlakçılar Odası Başkanı İsmet Çakır, Konya-Ankara arası hızlı tren inşaatının tamamlanma aşamasına geldiğini, deneme seferlerinin ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle 17 Aralık'ta başlayacağını söyledi.

Deneme seferlerinin ardından 2011 yılının ilk yarısında yolcu taşımaya başlayacak olan hızlı trenin Konya'ya çok şey kazandıracağını ifade eden Çakır, ''Hızlı tren tüm Konyalıları, tüm iş sektörlerini heyecanlandırıyor ancak konut-emlak sektöründeki heyecan bir başka'' dedi.

Konya'nın, Türkiye'nin idari merkezi olan Ankara'ya mesafesinin 1 saat 15 dakikaya inmesinin kentin ulaşılabilirliğini önemli ölçüde artıracağını vurgulayan Çakır, ''Konya'da inşaat sektörü Türkiye'deki genel duruma paralel olarak hızla konut üretmeye devam ediyor. Konya'da 70 binden fazla üniversite öğrencisiyle, gelişen tarım ve sanayisiyle konut talebi de artıyor'' dedi.

Aynı ev Konya'da 200, Ankara'da 400 bin lira

Konya'nın, hızlı trenle adeta Ankara'nın banliyösü olacağını, Ankara'da yatırım yapacak arazi bulamayan firmaların üretimlerini Konya'ya kaydırabileceğini belirten Çakır, şunları kaydetti:

''Bu durum Konya'da konut ihtiyacını da artıracaktır. Şuan Ankara'da konut fiyatları Konya'daki emsallerinin çok çok üzerinde... Ankara'daki evini 400-500 bin liraya satan bir kişi aynı standartlarda Konya'da 2 ev alabilir. Konya'nın en büyük avantajlarından biri de ucuz bir şehir olması. Daha az harcayarak daha yüksek standartlarda yaşamak isteyenler ya da deprem riski daha düşük bir kentte huzur içinde yaşamak isteyen kişiler de Konya'yı tercih edebilir. Yani Konya'daki konut-emlak sektörü hızlı trenle başlayıp KOP Projesi'nin tamamlanmasıyla devam edecek gelişme sürecinden çok şey bekliyor. Eskişehir-İstanbul hattı inşaatının da tamamlanması durumunda Konya'nın hızlı tren kaynaklı potansiyeli daha da artacaktır''.

Çakır, Mevlana'yı ziyaret için kente gelen turist sayısının da artmasını beklediklerini, pek çok kişinin Ankara'da ya da Konya'da çalışıp akşam tekrar evinin bulunduğu kente dönebileceğini vurguladı.

Öte yandan ailesi Ankara'da olan Selçuk Üniversitesi öğrencilerinin, hızlı tren seferlerinin başlamasıyla Konya'ya sabah gelip akşam Ankara'ya dönebileceğini dile getiren Çakır, bu durumun ise üniversite yerleşkesi yakınında bulunan Bosna Hersek Mahallesi'nde öğrencilerin en azından ilk etapta daha rahat ev bulabilmesini sağlayacağını sözlerine ekledi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/mevlana-kenti-ankaranin-banliyosu-olmaya-aday_83875.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!