Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mezarmatik Dönemi

Gaziantep Asri Mezarlığı'nda kurulan Mezarlık Bilgi Sistemi (MERBİS), aranan mezarların yerinin en kısa sürede bulunmasında büyük kolaylık sağlıyor

Akşamb>Gaziantep Asri Mezarlığı'nda kurulan Mezarlık Bilgi Sistemi (MERBİS), aranan mezarların yerinin en kısa sürede bulunmasında büyük kolaylık sağlıyor. Bu da vatandaşı sevindiriyor

Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'nün, MERBİS için bir yıl süren çalışmasıyla tüm mezarlar bilgisayar ortamına işlendi. Mezarlıktaki tüm cadde ve sokaklara numaralar verilerek bir kroki hazırlandı ve bu kroki de bilgisayar ortamına aktarıldı.

Mezarlığın ana giriş kapısına en yakın kavşağa inşa edilen cam kulübeye yerleştirilen ve dokunmatik cihazla mezar ziyaretine gelenlere hizmet sunan MERBİS, çok önemli bir ihtiyaca cevap verdi.

Bir yakınının mezarını ziyaret etmek isteyen, mezarın yerini bilmiyorsa, mezarlık görevlisi, halkın 'Mezarmatik' olarak adlandırdığı cihaza, defnedilen kişinin adı-soyadı, defin tarihi ya da biliyorsa mezar numarasından birini girip, aranan mezarın nerede olduğunu birkaç saniye içerisinde gösteriyor.

Ziyaretçi isterse mezara en kısa yoldan nasıl ulaşılabileceğini gösteren krokiyi kağıda aktarıyor ve kroki aracılığı ile aradığı mezarı kolaylıkla bulabiliyor. MERBİS sayesinde aranan mezarların kolay bulunması yanında, mezarlıktaki tüm işlemler ve yazışmalar bilgisayar ortamında yapılıyor, yaş, cinsiyet, hastalık gibi ayrımlara göre ölüm istatistikleri hazırlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mezarmatik-donemi_2465.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!