Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mikrofonda Projeler: Gezi’den Çıkarıldık, İstanbul’a Neler Olmuş?

Konu bazen birkaç ağaç, bazense sadece birkaç ağaç olmayan Gezi Parkı direnişi 28 Haziran’da 1 ayını doldurdu.

  • Mikrofonda Projeler: Gezi’den Çıkarıldık, İstanbul’a Neler Olmuş?
  • Mikrofonda Projeler: Gezi’den Çıkarıldık, İstanbul’a Neler Olmuş?
  • Mikrofonda Projeler: Gezi’den Çıkarıldık, İstanbul’a Neler Olmuş?
  • Mikrofonda Projeler: Gezi’den Çıkarıldık, İstanbul’a Neler Olmuş?
  • Mikrofonda Projeler: Gezi’den Çıkarıldık, İstanbul’a Neler Olmuş?

Üç haftası bizzat Gezi Parkı’nın içinde devam eden halk hareketi, inşaatı ve park içine yapılacağı ilan edilen bir sürü çılgın projeyi durdurmuş olsa da, İstanbul’un başka kamusal alanlarında hak ihlalleri devam ediyordu.

Gezi Parkı’ndan çıkarıldığımız haftadan itibaren olan bitene göz atacak olursak; Haydarpaşa banliyö seferleri bitti, 3. Köprü projesinde devam eden iptal davalarına rağmen orman alanı içinde inşaat sürüyor, Haliç Tersanesi de AVM kapsamın alındı, büyük seçim vaadi Kanal İstanbul güzergâhıyla gündeme geldi, yoksul mahallelerde kentsel dönüşüme devam…

19 HAZİRAN, Haydarpaşa’dan son tren

Yüksek Hızlı Tren projesi kapsamında Pendik-Haydarpaşa arasında yapılan banliyö seferlerine 19 Haziran’dan itibaren 24 ay süreyle ara verildi. 24 ay sonra ise tren seferleri artık Haydarpaşa'dan değil yapılacak “yeni” gardan başlayacak.

Ocak 2012’de Haydarpaşa Garı'ndan son kez şehirlerarası tren seferi yapılmıştı. 

23 HAZİRAN, 3. Köprü inşaatından yeni fotoğraflar

http://www.koprufotograflari.com/ sitesinde köprü inşaatını geldiği aşamalar güncelleniyor. 23 Haziran’da güncellenen sitede, Poyrazköy tarafında yok edilen orman alanı izlenebiliyor.

Şehir Plancıları Odası’nın hazırladığı 3. Köprü Raporu’nda tam olarak tanımlandığı gibi “siyasetin kolaylaştırdığı bir ekonomik düzen” olan 3. Köprü için dava süreci 25 Ocak 2011’de başlamıştı.

1/100.000 Ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı hükümlerinde yer almayan köprü projesi önce 1/25.000 Ölçekli İstanbul İli Kuzey Marmara Otoyolu Nazım İmar Planı’na işlenmiş, aykırı olduğu 1/100.000’e “ölçek sebebiyle” ibaresi ile plan notu ile uydurulmuştu.

Köprü projesi için Beykoz, Eyüp, Pendik, Sarıyer, Tuzla, Büyükçekmece, Tuzla, Silivri, Çatalca, Arnavutköy, Başakşehir, Sancaktepe ve Sultangazi ilçelerinin 1/5.000’lik planlarında tadilat yapılmış, TMMOB'a bağlı dokuz meslek odası 13 ilçenin 17 noktasında yapılan bu imar değişikliklerine karşı dava açmışlardı.

25 HAZİRAN, Haliç Tersanesi de AVM

558 yıl önce kurulmuş olan Haliç Tersanesi 2 Temmuz’da yapılacak ihale ile Yap-İşlet-Devret modeli ile özelleşiyor. Tersaneye 2 yat limanı, 400’er odalı 2 adet 5 yıldızlı otel, bin kişilik cami, AVM ve otopark alanları yapılacağı açıklandı.

Bu durumda, sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şehir Hatları Genel Müdürlüğü olarak kullandığı alan kamuda kalacak.

25 HAZİRAN, Esenler Havaalanı mahallesinde yıkım tamamlandı

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında ilk yıkım 5 Ekim’de Esenler’in Havaalanı mahallesinde yapılmıştı. 25 Haziran’da mahalledeki son evin de yıkımının tamamlanmasıyla bitmiş oldu.

Törenle başlanan ilk kentsel dönüşüm yıkımı, yine tören eşliğinde bitirildi. Mahallede 1.200 konut yıkıldı, Ağustos’ta başlayacak inşaatlarla 2.700 konut yapılacak.

Esenler Havaalanı mahallesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planı Nisan ayında askıya çıkarılmıştı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/mikrofonda-projeler-geziden-cikarildik-istanbula-neler-olmus_110295.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!