Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mikrop Barındırmayan Alüminyum Üretti

İstanbul'da yaşayan metalurji mühendisi Cengiz Altınsoy, kendi geliştirdiği yöntemle mikrop barındırmayan alüminyum üretti.

yapi.com.tr/AA
Mikrop Barındırmayan Alüminyum Üretti

Uçak, otomobil motorları, mutfak gereçleri gibi pek çok alanda kullanılan alüminyum üzerine çalışmalar yapan metalurji mühendisi Cengiz Altınsoy, yaptığı açıklamada, alüminyumun, metal yüzeyi kaplama yöntemleri ile mikroba karşı güçlendirilebildiğini ancak bu yöntemin yüzeysel bir işlem olduğundan belirli bir süre sonra söz konusu özelliğin kaybedildiğini söyledi.

Bu yüzden alüminyumun antibakteriyel özelliğini çok uzun süre sürdürebilecek yöntemler üzerine 5 yıl çalıştığını anlatan Altınsoy, mikrop barındırmayan alüminyumu kendi geliştirdiği "flakslama" yöntemiyle elde ettiğini, buluşun tamamen malzeme ve döküm bilgisine dayandığını kaydetti.

Çalışması için iki üniversiteden destek aldığını, Yeditepe Üniversitesinden de ürünün mikrop tutmadığını belgeleyen rapor verildiğini dile getiren Altınsoy, ürünün, gümüşün alüminyumda ekonomik olarak kullanılabilmesine imkan verdiği için kullanıcı açısından maliyetleri düşürdüğünü ifade etti. Altınsoy, şu ifadeleri kullandı:

"Ürettiğimiz flaks türevleri, gümüş iyonlarını sisteme vererek gümüşün homojen olarak yapıya girmesi ve sıvı alüminyum içinde askıda kalmasını sağlamıştır. Gümüşün pahalı bir metal olmasına rağmen alüminyum, üreticileri açısından maliyet oluşturmamaktadır.

Bir başka deyişle gümüşü maliyetler açısından kullanılabilir hale getirdik. Bu çalışma sayesinde tencereler, tavalar, kaşıklar, çatallar, yemek kapları, çorba paketleri, i?laç paketleri, pencereler, kapı kolları, kısacası alüminyumun kullanıldığı her şey mikrop barındırmayan alüminyumdan yapılabilecek."

Ürünün kendisine ait olduğunu noter yoluyla tescil ettirdiğini anlatan Altınsoy, yerli döküm firmaları ile görüşme halinde olduğunu sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mikrop-barindirmayan-aluminyum-uretti_151943.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!