Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Milas’ta Bir Dünya Kültür Mirası

Muğla’nın Milas İlçesi Kaymakamı Hulusi Doğan, Gümüşkesen Mezar Anıtı’nın, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınması için çaba harca

NTV-MSNBC
Milas’ta Bir Dünya Kültür Mirası

b>Muğla’nın Milas İlçesi Kaymakamı Hulusi Doğan, Gümüşkesen Mezar Anıtı’nın, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınması için çaba harcadıklarını belirtti.

Doğan, Milas’ın tarihi ve kültürel değerleriyle eşsiz bir yer olduğunu, bu değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılarak sonsuza dek yaşatılması için çalışılması gerektiğini söyledi.

Gümüşkesen Mezar Anıtı’nın antik çağda, Bodrum’daki Mauseleum’un minyatürü olarak inşa edildiğini belirten Kaymakam Doğan, bu eserlerin M.Ö. 350 yıllarında Kral Mauseleus için karısı kraliçe Artemisia tarafından yaptırıldığını kaydetti.

Doğan, Dünya’nın 7 harikasından biri olan Mauseleum ile birlikte yapılan bu anıtın Dünya Kültür Mirası listesine alınması için, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği içinde dosya hazırlandığını ifade etti.
Doğan, dosya aday listeye alındığı takdirde, UNESCO’nun ilgili kuruluşu olan Dünya Anıtlar ve Siteler Konseyi’nin gerekli değerlendirmeyi yaparak, Gümüşkesen Mezar Anıtı’nı Dünya Kültür Mirası kapsamına alabileceğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/milasta-bir-dunya-kultur-mirasi_17773.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!