Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Millet Bahçesi İçin İlk Kazma Vuruluyor

Eskişehir'de yapılan 33 bin kişilik yeni stadyumun ardından kullanılmayan Atatürk Stadyumu'nun yıkılarak, 'Millet Bahçesi'ne dönüştürülmesi için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile Türk Dünyası Vakfı arasında protokol imzalandı.

yapi.com.tr
Millet Bahçesi İçin İlk Kazma Vuruluyor

Atatürk Stadyumu'nda düzenlenen imza törenine Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Türk Dünyası Vakfı Başkanı Nabi Avcı, AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ile çok sayıda kişi katıldı. Eskişehir Valisi Çakacak, törende yaptığı konuşmada, "Bugün Eskişehir'imiz için çok önemli, çok güzel, çok hayırlı bir protokol imza törenini başlatıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı'mız, bazı illerimizde yeni yapılan statlar dolayısıyla eski statların bulundukları alanların 'Millet Bahçesi'ne çevrileceği yönünde bütün milletimize bir müjde verdi. Bu illerden biri de Eskişehir ilimiz" dedi.

DHA'da yer alan habere göre TOKİ Başkanı Turan da Türkiye'de Toplu Konut İdaresi olarak son 5 yılda 19 stadyum inşaatında bulunduklarını söyledi. Bunlardan birinin de Eskişehir Yeni Stadyumu olduğunu belirten Turan, şöyle konuştu:

"Bu 19 stadyumdan bir tanesi de ve gerçekten Eskişehir'e geldim diye söylemiyorum, hem mimari dizayn açısından hem büyüklük açısından hem de standartlar açısından en iyilerinden bir tanesi Eskişehir'e yapılan stadyumumuz. Seyreden arkadaşlarımız, seyir zevkiyle de çok güzel bir stadyumdur. Bu vesileyle eski Eskişehir stadyumunun devri Toplu Konut İdaresi'ne yapılmıştı. Çünkü bu 19 stadyum protokolünde eski stadyum yerlerini değerlendirerek, yeni stadyumların inşası vardı. Toplu Konut İdaresi verilen görev gereği bu stadyumları kendi kaynaklarıyla ki bunlar da milletimizin kaynaklarıdır; inşa edip, buraları da kısmen değerlendirip, kısmen de bu inşaları yapacaktı. Fakat Türkiye için gerçekten ben 15 yılda belediyecilikle de uğraşmış bir kardeşinizim. Türkiye'de şehircilik açısından bu millet bahçelerinin hepsi il merkezlerinde olan yerler zaten. Çok hayırlı bir karar verildi. TOKİ için kötü gibi gözükebilir ama Türkiye için çok hayırlı bir karar verildi. Sayın Cumhurbaşkanı'mız hem Atatürk Havalimanı ile alakalı verdiği ki 11 milyon metrekare bir alandır, dünyada bu ölçekte bildiğimiz birkaç tane park var. Onunla birlikte Eskişehir Stadyumu'nu da sayarak, yerlerinin millet bahçesine çevrilmesi. Yani üstündeki bütün tartışmalar bitmiş oldu. Bu bütün stadyumlarla alakalı. Sayın Bakanımız da sağ olsun hem İstanbul'da gelip bizimle görüşme nezaketi gösterdi. Ankara'da son bir hafta 10 gündür yoğun görüşmeler yaptık. Protokol hazırlıklarımızı yaptık. Valimiz ve ekibiyle görüştük ve inşallah 'Millet Bahçeleri' olarak ifade edilen statların geri dönüşümü ile elde edilecek millet bahçelerinin ilk yıkımını inşallah Eskişehir'e gelerek, şimdi ilk protokolünü imzalayacağız. Yıkımına valiliğimiz hemen başlayacak ondan sonra bu 'Millet Bahçesi'nin yapımı da Türk Dünyası Kültür Vakfı ile beraber Toplu Konut İdaresi teknik desteği ile bir inşaat süreci başlamış olacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/millet-bahcesi-icin-ilk-kazma-vuruluyor_166196.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!