Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Millet Bahçesinde Kültür Mirası Örnekleri Sergilenecek

Gaziantep'te yapılacak millet bahçesine, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan kentin tarihi yer altı su tesisleri ve içme suyu şebekesinin örnekleri de inşa edilecek.

yapi.com.tr/AA
Millet Bahçesinde Kültür Mirası Örnekleri Sergilenecek

Gaziantep'te yapılacak millet bahçesindeUNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan kentin tarihi yer altı su tesisleri ve içme suyu şebekesinin örnekleri de sergilenecek.

Kentte "Arena"nın inşasıyla atıl hale gelen ve yıkılan Kamil Ocak Stadyumu arsasına Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) yapılacak millet bahçesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "100 Günlük Eylem Planı"nda da yer alıyor.

Millet bahçesine, Gaziantep'in tarihi altyapısı olarak bilinen ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan yer altı su tesisleri "kasteller" ve içme suyu şebekesi "livaslar"ın örnekleri inşa edilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AA muhabirine, 70 dönümde yapılacak millet bahçesi projesinin devam ettiğini söyledi.

TOKİ'nin alanla ilgili uygulama projesinin tamamlandığını ifade eden Şahin, "Bundan sonra alanın ihalesi olacak. Ziyaretçilerimiz Arkeoloji Müzesi'nden gelecek, önce 70 dönüm millet bahçesini gezecek, ardından yeni açtığımız 25 Aralık Panorama Müzesi'ne geçecek. Oradan da kaleye ve tarihi sokaklara doğru gidecek. Müzeleriyle, millet bahçelerimizle bambaşka bir Gaziantep olacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/millet-bahcesinde-kultur-mirasi-ornekleri-sergilenecek_173070.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!