Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Milli Park’taki Yazlıklar Yıkılıyor

Gelibolu Milli Park Alanı’nda kaçak olarak inşa edildiği ileri sürülen 55 yazlık konutun yıkımına başlandı. Bu arada Gelibolu Yarımadası Saros

NTV-MSNBCb>Gelibolu Milli Park Alanı’nda kaçak olarak inşa edildiği ileri sürülen 55 yazlık konutun yıkımına başlandı.
Bu arada Gelibolu Yarımadası Saros Körfezi sahilinde yıkılacak yazlık konutlar arasında, AKP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın eşinin villası da bulunuyor.
Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı, Milli Park yönetmeliğinin 21 Kasım 2002 tarihinde yürürlüğe girmesinin ardından yıkım kararı alınan yazlık konutların imar yasasına aykırı olarak inşa edildiği için yıkılacağını belirtti. Kamçı, bölgenin tarihi önemi olduğunu, Çanakkale Savaşları sırasında çıkarma sahası içinde bulunan sahillerin yapılaşmaya açılmasının görmezlikten gelinemeyeceğini söyledi.
Vali Kamçı, konuyla ilgili tüm yasal prosedürlerin yerine getirildiğini, İmar Yasası’na aykırı olarak inşa edilen konutların yıkımına devam edileceğini söyledi. Eceabat Kaymakamı Yaşar Karadeniz de, yıkım işleminin yasa ve yönetmelik çerçevesi içinde yürütüldüğünü, yıkım kararının konut sahiplerine vaktinden önce yapıldığını bildirdi.
Öte yandan konutları yıkılan vatandaşlar ellerinde 25 yıllık tapuları bulunduğunu, konutların yapımı sırasında kendilerine hiçbir uyarının yapılmadığını ileri sürdüler. Devletin bu konuda çelişki içinde bulunduğunu kaydeden konut sahipleri, “Devlet elimize tapu veriyor, tapumuzu aldıktan 25 yıl sonra da konutların yıkımına karar veriliyor” dediler. Konut sahipleri haklarını aramak için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını bildirdiler.
Bu arada Gelibolu Yarımadası Saros Körfezi sahilinde yıkılacak yazlık konutlar arasında, AKP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın eşinin villası da bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/milli-parktaki-yazliklar-yikiliyor_3796.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!