Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Milyar Dolarlık Rus Türk Ortaklığı

Atakaş Şirketler Grubu'nun Rusya'nın en büyük demir çelik üreticisi firmalarından Rus MMK (Magnitogorsk Iron&Steel Works) ile Hatay'ın İskenderun ilçesinde gerçekleştireceği 1,1 milyar dolarlık demir-çelik yatırımının sorunsuz şekilde devam ettiği bildirildi.

haber7.comb>Atakaş Şirketler Grubu'nun Rusya'nın en büyük demir çelik üreticisi firmalarından Rus MMK (Magnitogorsk Iron&Steel Works) ile Hatay'ın İskenderun ilçesinde gerçekleştireceği 1,1 milyar dolarlık demir-çelik yatırımının sorunsuz şekilde devam ettiği bildirildi. Atakaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir yabancı firma ile ilk kez imza attıkları yatırım kapsamında, liman inşaatı hızla devam ederken, fabrikaların temelini Ekim ayı sonunda atmayı planladıklarını bildirildi.

İskele inşaatına başlandığını, hafriyat ve dolgu işlemlerinin devam ettiğini, ardından sanayi tesislerinin kurulacağı arazinin hafriyatının başlayacağını ifade eden Atakaş, ''Hafriyat Ekim ayının ortalarına doğru bitecek'' dedi.

Atakaş, bugüne kadar birçok yabancıyla ticaret yaptıklarını, ancak ilk kez bir ortak yatırım yaptıklarını belirterek, şunları söyledi: ''Bu işbirliğinde hiçbir sorun yaşanmıyor, her şey programlandığı gibi sürüyor. Bu yatırımda devletten tek kuruş destek almadığımız gibi devletin yapması gereken işleri de biz yapıyoruz. Yatırım yapacağımız arazinin iki tarafında dere vardı, dere ıslahını bile biz yaptık. Üstten demiryolu geçtiği için alt geçit yapmamız istendi, (tamam) dedik. Hava alanı gibi alt geçit yaptık, oysa bu Devlet Demir Yolları'nın göreviydi. NATO boru hattı arazimizden geçiyordu, onun da yönünü biz değiştirdik.''

''Yılda 1 milyar dolarlık ihracat''
Atakaş, tesislerinde istihdam edecekleri en az 2 bin kişinin yüzde 99'unun Türk olacağını, bu nedenle yatırımlarının yöredeki işsizliğin sorununun çözümüne kakı sağlayacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Ülke ekonomimiz de önemli bir döviz kaybından kurtulacak. Çünkü şu anda yıllık 3,5 milyon ton olan yassı çelik üretimine karşı, 8 milyon tonluk ithalatımız var. Bu açık, yeni yatırım yapılmadığı takdirde 2015 yılına kadar 20 milyon tona çıkacak. Türkiye'nin inşaat demirinde fazlası, yassı mamulde ise açığının olması nedeniyle yönlendiğimiz bu yatırımın ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz.''

Atakaş, Türkiye'nin yıllık 15 milyon ton yuvarlak demir üretimiyle bu alanda sıkıntı yaşamadığını, hatta yılda 1,5 milyon ton ihracat yaptığını vurgularken, ''Mevcut duruma rağmen dünya demir çelik fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir işlevimiz var, bu gelecekte yassı mamulle daha da güçlenecek. İlk üretimi Eylül 2009'da sac üretimiyle başlatacak fabrikamızın 2010 yılında tamamlanmasıyla, yıllık üretim kapasitesi 2,6 milyon ton olacak'' dedi.

Rus firması
Verilen bilgiye göre Atakaş Şirketler Grubunun ortaklık yaptığı Rusya'nın en büyük demir çelik üreticisi MMK firması, dünyanın ilk 20 demir çelik üreticisi arasında yer alıyor. Şirketin, 2006 yılı itibariyle üretimi 12 milyon ton, yine 2006 itibariyle cirosu 6,4 milyar dolar, net karı ise 1,43 milyar dolar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/milyar-dolarlik-rus-turk-ortakligi_56240.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!