Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

‘Mimar Makam Şoförü’ İlanına Büyük Tepki

Mimarlık ya da inşaat mühendisliği mezunu makam şoförü ilanına Mimar Odalarından sert tepki geldi. “Mimarlık Mesleğinin İtibarını Zedelemeye Çalışanlar, Karşısında Mimarlar Odası Örgütlülüğünü Bulacaktır.”

yapi.com.tr
‘Mimar Makam Şoförü’ İlanına Büyük Tepki

İstanbul’da çok sayıda konut projesi yürüten bir holding, makam şoförü almak için iş ilanı verdi. Başvuru koşullarından biri de adayın mimarlık ya da inşaat mühendisliği mezunu olmasıydı. Mimarlar Odası'nın Türkiye genelindeki 26 şubesi ilana sert tepki gösterdi.

Mimarlar Odası'nın Türkiye genelindeki 26 şubesinin imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İçinde bulunduğumuz yüzyılda ve pandemik hastalıklara karşı mücadele ettiğimiz olağanüstü günlerde insanlığın ilerlemesi için bilimsel yöntemlerin ne kadar önemli olduğu, halk sağlığı ile kentleşme ve mimarlığın bir bütün içerisinde ele alınarak doğayla uyumlu bir yaşamın zorunluluk olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Ancak yapı üretim sürecinin en asli unsuru olan mimarlık ve mühendislik disiplinlerinin öneri ve uyarılarının dikkate alınmadığını, üstüne birde, meslek itibarını zedeleyen adımlar atıldığını üzülerek takip ediyoruz.

Ücretli çalışan mimar ve mühendislerin iş ilanlarında; meslek itibarımızı zedeleyen ve cinsiyetçi yaklaşımların olduğu görülmektedir. Bu konuda üst örgütümüz TMMOB tarafından gerekli girişimlerde bulunulmuş olmasına rağmen ilanlar devam etmektedir.

Bu kapsamda 11 Nisan 2020 itibari ile yine benzer bir iş ilanında Keleşoğlu Holding tarafından yeni mezun ‘makam şoförü’ arandığı ve başvuru koşulları arasında mimarlık ve inşaat mühendisliği bölümü mezunu olması, esnek çalışması gibi koşulların kariyer.net adresinde yayınlandığı tespit edilmiştir.

Bu süreçten sonra, şubelerimiz tarafından sosyal medya hesaplarında ilanı protesto eden paylaşımların gündeme getirilmesi, üst örgütlerimizin açıklama yapması ile kariyer.net @kariyernet twitter hesabından açıklama yapmak durumunda kalmış ve mimarlar ve mühendislerden özür dilemiştir.

Mimarlar Odası örgütleri olarak, ücretli çalışan mimarlarımızın iş arama sürecinde sıkça karşı karşıya kaldığı bu gibi durumlarda, hiçbir kurum ve kuruluşun haddini aşarak meslek alanımıza yönelik bilgisizliğiyle, meslek itibarını zedelemesine, meslektaşlarımızı ucuz iş gücü ve esnek çalışma ile katmerlenmiş emek sömürüsü ile karşı karşıya getirmesine izin vermeyeceğiz. Sürecin yakından takipçisi olacağız.

Ücretli çalışan meslektaşlarımızı ve yeni mezun genç mimarları, birlikte mücadele etmek için Mimarlar Odası örgütlülüklerinde yerlerini almaya davet ederken,  meslek onurunu ayaklar altına almaya çalışan sermaye gruplarını, ilgili kurumların iş ilanlarındaki koşullarını yakından takip edeceğimizi ve hiçbir koşul altında meslek onurumuzun zedelenmesine asla izin vermeyeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

Mimarlık Mesleğinin İtibarını Zedelemeye Çalışanlar,  Karşısında Mimarlar Odası Örgütlülüğünü Bulacaktır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimar-makam-soforu-ilanina-buyuk-tepki-_179518.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!