Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimar Sinan'ın Hamamı 3 Milyon Dolara Satılık

İstanbul Balat'ta bulunan ve 1582 yılında 3. Murad'ın annesi Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan, daha sonra ise bölgede yaşayan yoğun gayrimüslim nüfusu nedeniyle Yahudi Hamamına dönüştürülen Cibali Ayakapı Hamamı 3 milyon dolara satılığa çıkarıldı. 1969 yılından bu yana Hasan Yıldırım adlı şahsa ait olan özel mülkiyetli hamamın

Sabah Gazetesi
Mimar Sinan'ın Hamamı 3 Milyon Dolara Satılık

İstanbul Balat'ta bulunan ve 1582 yılında 3. Murad'ın annesi Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan, daha sonra ise bölgede yaşayan yoğun gayrimüslim nüfusu nedeniyle Yahudi Hamamına dönüştürülen Cibali Ayakapı Hamamı 3 milyon dolara satılığa çıkarıldı. 1969 yılından bu yana Hasan Yıldırım adlı şahsa ait olan özel mülkiyetli hamamın satış ve pazarlamasını Remax Partner ofisi yapacak. Hamamın sahibinin eseri korunmak istemesine rağmen yatırım yapamadığı bu nedenle de eseri koruyabilecek yatırımcılar aradığı öğrenildi.

Remax Partner Ofisinden Okan Aksudoğan, röleve çalışması yapılması gereken yapıyı müze ya da sanat galerisi amaçlı kullanacaklara satmak istediklerini belirtti. Aksudoğan müzecilikle ilgilenen şirketlerle de bağlantıya geçeceklerini kaydetti. Bazı kaynaklarda Havuzlu Hamam olarak da geçen Cibali Ayakapı Hamamı'nın 19. yüzyılın sonlarına kadar bu amaçla kullanıldığı daha sıonra ise bölgede sanayi ve depolama faaliyetlerini artmasıyla birlikte hamam niteliğini kaybettiği biliniyor. Yapı halen kereste deposu olarak kullanılıyor.

Sadece erkekler kullanıyordu

Osmanlı dönemindeki hamamlar hem kadın hem de erkeklerin kullanabileceği şekilde yapılıyordu. Ancak büyük hamamların çok fazla su sarfiyatı yapması nedeniyle sadece kadın veya erkekler için küçük hamamlar yapıldı. Ayakapı Hamamı'nı da sadece erkeklerin kullandığı biliniyor

Yahudi inancına göre yorumlandı

Cibali Ayakapı Hamamı, Yahudi inancındaki durgun suda banyo yapma geleneğinden hareketle içinde "çıfıt batağı" denilen özel bir havuza da sahip. Bölgede yaşayan Musevi vatandaşların gusül abdesti alabilmeleri için bu bölümün sonradan eklendiği tahmin ediliyor. Dış duvarları kesme taş ve tuğladan yapılan hamamın soyunmalık kısmının üzeri ise kubbe ile örtülmüş. Kubbe üstünde şu anda bulunmayan bir aydınlık fenerinin de olduğu söyleniyor. Hamam şu anda harabe halinde bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimar-sinanin-hamami-3-milyon-dolara-satilik_71828.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!