Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimariye Stil Kazandıran Adam

Sultanahmet Four Seasons, The Sofa Otel, Radisson İstanbul gibi önemli otellerin mimarı olan Sinan Kafadar, şimdi de Çırağan Devlet Konukevi'nin yerine Four Seasons Bosphorus'u inşa ediyor.

Sabah PAZAR
Mimariye Stil Kazandıran Adam Bodrum Kempinski

Sultanahmet Four Seasons, The Sofa Otel, Radisson İstanbul gibi önemli otellerin mimarı olan Sinan Kafadar, şimdi de Çırağan Devlet Konukevi'nin yerine Four Seasons Bosphorus'u inşa ediyor.

- Son dönemde İstanbul'da yapılan birçok otelde imzanız var. Dünyada otelcilikte nereye doğru bir gidiş var, insanlar bir otelden neler bekliyor?

- Eskiden Hilton otellerinin felsefesi şuydu; gelen müşteriye kendi ülkesindeki kültürü hissettirebilmek, o kültürü yaşatabilmek. Bu kadar çok uçak bağlantısı olmadığından, insanlar gittikleri yerde uzun süre kalıyorlardı çünkü. Oysa artık uçak yolculuğu çok yaygınlaştı. Üstelik gittiğimiz yerde çok kısa süreli kalabiliyoruz. O yüzden de bir iş seyahati için gelmişse, kişi gündelik hayatındaki konforundan, bağlantılarından uzaklaşmak istemiyor. Örneğin, şimdi biz Four Seasons Bosphorus'daki odalara iPod bağlantısı olan bir televizyon koyuyoruz. Dileyen getirip bağlayabilir... Kısaca dünyada otelcilik anlayışında bir modernleşme var dünyada. Kişi bulunduğu ülkeye ait otantizmi de hissetmek istiyor ama bir miktar, fazla değil.

- Bir de son yıllarda çok popüler olan bir HIP (Highly Individual Place- Kişiye özel mekânlar) otel kavramı var. Sizce bu geçici bir şey mi, yoksa HIP oteller daha da yaygınlaşacak mı dünyada?

- Bu kalıcı bir şey, zaten karakter farklılıkları olduğu sürece HIP otel de olacaktır. Aslında bu ürün çeşitliliğinin yarattığı bir durum. Adı üzerinde Highly Individual, yani fazlasıyla kişiye özel mekânlar HIP oteller. Kimisi teknoloji meraklısıdır, çok fütüristik bir yerde kalmak ister. Örneğin öyle oteller var, her şeyi bir düğmeye basarak yapıyorsunuz. Kimisi de altın kaplama, oymalı bir musluktan yıkamak ister ellerini... O yüzden HIP deyince, yeni olduğu için ille modern bir otel gelmesin insanların aklına.

Sultanahmet Four Seasons

- Kişisel bakım ve spor aktiviteleri de insanlar için çok önemli günümüzde. Örneğin spa'sız bir büyük otel düşünmek çok zor artık sanırım, öyle değil mi?

- Spa vazgeçilmez bir unsur dediğiniz gibi. Ancak iki çeşidi var. Biri şehir spa'sı; yani kapalı mekanlarda günlük bakımlar alabileceğiniz yerler, diğeri resort spa'sı; yani bazı masajların açık havada yapıldığı spalar. Örneğin biz Four Seasons'da 2500 metrekarelik bir spa inşaa ediyoruz ve bu İstanbul'daki en büyük spa alanı. Bir şehir spası olarak yurtdışındaki hiçbir benzerini aratmayacak özelliklere sahip bir yer olacak.

- Projesini üstlendiğiniz bir yerin mimarisine, nasıl dizayn edileceğine karar verirken neleri göz önünde bulundurursunuz?

- Ben tamamen mantığı anlamaya çalışıyorum. Örneğin "Bu otelde kime hizmet verilmek isteniyor, buraya gelen insanlar ne amaçlı geliyor," diye düşünüyorum öncelikle. Bizim işimizde hem bulunduğunuz zaman dilimine göre hareket edebilmek, hem oluşabilecekleri hayal edip şimdiki zaman diliminin ötesine geçebilmek önemli. Mesela şu an bu otele duvarlarını yıkmadan, prizleri değiştirmeden internetten film seyretmenizi sağlayacak birer kablo koyduk. Teknoloji buna ne zaman elverir bilmiyoruz ama bir gün mutlaka olacak. Biz buna hazırlıklı olmalıyız.

The Sofa
'Daha genç ve modern olacak'

- Four Seasons Bosphorus nasıl bir otel olacak?

- İçersinde 170 odası, restoranı, tea lounge'u, 500 ve 1000 kişilik iki büyük balo salonu, kapalı yüzme havuzunun da bulunduğu bir spa'sı ve iki Türk hamamı olacak. Yaz aylarında düğün, davet aktiviteleri için de dışarıdaki havuz etrafında 1000 kişilik bir alanımız var. Bu yaz açılacak umarım.

- Sultanahmet Four Seasons'ın iç mimarisi de size ait. Yine aynı tarzı koruyacak mısınız?

- Orası açıldığı günden bu yana 10 yıl geçti. Ve bu süre içinde İstanbul otelcililiğinde büyük değişim oldu. Örneğin, daha önce bu tip büyük otel zincirlerinin müşteri profili 50 yaş ve üzeri gibi düşünülürken, şimdi bu yaş aralığı 35-50. O yüzden biz burada daha genç bir mimari uygulayacağız.

- Nasıl bir odada hayal edeceğiz kendimizi, tarif eder misiniz?

- Şöyle düşünün, Boğaz kenarında bir yalınız var. İçerisi modern mobilyalarla döşenmiş ama detaylar, size yine de tarihi bir mekânda olduğunuzu hissettiriyor. İç mimarimizde bir İstanbul olgusu var ama bu boğucu şekilde değil. Bir de İstanbul'a gelen otel müşterilerinin çoğu tatil amaçlı gelmiyor artık. O yüzden çok farklı bir mekân yerine, kişinin kendini daha evinde gibi hissedeceği bir ortam yaratmak amacımız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimariye-stil-kazandiran-adam_51495.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!